I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
NHL-svensken om märkliga kontraktsläget: "Stått stilla"

ANNONS
Simon Edvinsson står fortfarande utan nytt kontrakt med Detroit Red Wings.
Samtidigt saknar svensken i praktiken någon att förhandla med efter förändringarna i klubbledningen.
– Det har stått rätt stilla ett bra tag nu, säger den svenske backstjärnan till Aftonbladet.
//
11 000 prenumeranter – nu firar vi med PLUS för 11 kr. Lås upp hela Hockeynews PLUS för bara 11 kr första månaden. Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill. Skaffa PLUS här!
ANNONS
Simon Edvinssons rookiekontrakt med Detroit Red Wings löpte ut efter förra säsongen.
23-åringen är restricted free agent och väntas få ett betydligt större avtal efter att ha etablerat sig i NHL, men ännu har parterna inte kommit överens.
Situationen har dessutom blivit ovanlig sedan Steve Yzerman lämnade rollen som general manager i Detroit i mitten av juli. Klubben har ännu inte presenterat någon permanent ersättare och förhandlingarna om Edvinssons framtid har därför stått stilla.
– Det är speciellt. Jag har inte sett någon annan som har varit i en sån här sits förut, när det inte ens finns någon att prata med så här sent in. Vad ska man göra åt det? Det finns ju inte så mycket man kan göra. Det blir väl att försöka ta det dag för dag och hoppas på att det snart löser sig, säger Edvinsson till Aftonbladet.
ANNONS
Trots att något avtal ännu inte är klart planerar landslagsbacken att resa över till Detroit och förbereda sig tillsammans med laget.
Att gå på is utan kontrakt innebär samtidigt att han själv måste hantera försäkringsfrågan om något skulle inträffa.
– Händer det någonting som man inte vill ska hända så får man stå för det själv. Jag har höjt upp min försäkring lite extra nu. Men man kör ju på och grejer kan hända hela tiden så jag tänker inte i de banorna riktigt. Jag vill bara vara redo inför säsongen.
Edvinsson har också berättat för Aftonbladet att det har funnits intresse från andra NHL-klubbar.
Hans rättigheter tillhör dock fortfarande Detroit, och själv gör han ingen hemlighet av att han helst vill stanna i organisationen där han har tillbringat sina första NHL-år.
– Jag älskar Detroit och jag älskar fansen. Jag älskar allt här. Nu vill man ju ha ett prat med den som blir GM och se vad som kommer ske.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
