
ANNONS
Jan Mysak lämnar Nordamerika för en ny chans i HV71.
I en intervju med Hockeynews berättar den tjeckiske forwarden om:
✓ Därför föll valet på HV71: "Helt rätt steg för mig"
✓ Samtalen med Lukas Rousek
✓ Beslutet att lämna AHL: "Jag stod och stampade på samma plats"
✓ NHL-drömmen som fortfarande lever: "Chansen kanske kommer i framtiden"
✓ Hockeystaden som formade honom
✓ Brorsans betydelse: "Det gjorde mig till en bättre person och spelare"
ANNONS
Jan Mysak befinner sig just nu hemma i Tjeckien och i slutet av juli går flyttlasset till Sverige. Den tjeckiske forwarden blev klar för HV71 tidigare under sommaren.
Där väntar en ny vardag i Jönköping. Efter flera år i Nordamerika, där det blev spel i både Montréal Canadiens och Anaheim Ducks organisationer, valde 24-åringen att lämna AHL för spel i SHL.
– Det kändes väldigt bra från första samtalet med sportchefen och tränaren. Och människor runt om har bara sagt bra saker. Jag hade erbjudande från lite överallt i Europa och detta känns som helt rätt steg för mig just nu. Jag behöver ta kliv framåt och jag känner att detta är den bästa platsen att göra det på.
Den här artikeln är exklusiv för dig med PLUS
Jan Mysak befinner sig just nu hemma i Tjeckien och i slutet av juli går flyttlasset till Sverige. Den tjeckiske forwarden blev klar för HV71 tidigare under sommaren.
Där väntar en ny vardag i Jönköping. Efter flera år i Nordamerika, där det blev spel i både Montréal Canadiens och Anaheim Ducks organisationer, valde 24-åringen att lämna AHL för spel i SHL.
– Det kändes väldigt bra från första samtalet med sportchefen och tränaren. Och människor runt om har bara sagt bra saker. Jag hade erbjudande från lite överallt i Europa och detta känns som helt rätt steg för mig just nu. Jag behöver ta kliv framåt och jag känner att detta är den bästa platsen att göra det på.
Därför lämnar han Nordamerika
Mysak har tillbringat de senaste åren på andra sidan Atlanten.
ANNONS
Målet var att ta sig hela vägen till NHL men efter fyra säsonger i AHL, utan att ha fått chansen i världens bästa liga, kände han att det var dags att pröva något nytt.
– Under de sista åren så kände jag lite att jag stod och stampade på samma plats. Jag kände inte att det var rätt för min karriär just nu att gå tillbaka till AHL. Efter att ha kollat runt lite så kände jag att SHL är det bästa valet för mig och att gå till HV. Vi får se hur det går, jag är medveten om att den svenska ligan är väldigt bra men jag ser fram emot det.
Valet föll till slut på HV71 och centern berättar att han hade hört mycket gott om både Sverige och SHL sedan tidigare, inte minst genom svenska lagkamrater i Nordamerika.
– Under min tid i AHL spelade jag med en hel del svenskar. Jag tyckte verkligen om alla jag spelade med. De var alla väldigt trevliga och kulturen satte ett avtryck på mig. Det här är något jag verkligen vill pröva, för det är en av de bästa ligorna i Europa. Jag har bara hört bra saker och jag ser verkligen fram emot det.

En annan spelare som hade betydelse i processen var Lukas Rousek.
ANNONS
De båda har tidigare stött på varandra i samband med tjeckiska landslagssamlingar och nu blir de lagkamrater i HV71.
– Vi pratade på telefon. Jag har träffat honom i samband med träningsmatcher för Tjeckien. Han är en riktigt bra kille och en bra spelare. Det ska bli riktigt kul att vara i samma lag som honom. Han berättade bara bra saker om klubben.
Mysak fick också en bild av vad HV71 kan erbjuda honom sportsligt.
– Jag lärde mig att det var ett riktigt bra lag för att utvecklas. När jag har pratat med GM och tränaren har det varit en tydlig prioritet att bli bättre och det är något jag verkligen tycker om.
– Resultaten de senaste åren… alla har sett hur det har varit. Det är något jag är medveten om men det är dåtid nu och vi ser fram emot att starta säsongen. Det blir mitt första år i SHL och det ska ruskigt bli kul.
ANNONS
I HV71 hoppas Mysak kunna bidra i flera delar av spelet.
Han beskriver sig själv som en spelare som vill ta ansvar i defensiven, men samtidigt kunna vara med och producera framåt.
– Jag hoppas kunna hjälpa laget på alla sätt. Jag tar ett stort ansvar defensivt men kan också producera offensivt, så jag är lite av en tvåvägsspelare som kan bidra i alla delar av spelet.
NHL-drömmen
Flytten till HV71 blir samtidigt ett nytt steg efter åren i Nordamerika.
Mysak ser tillbaka på tiden i AHL som lärorik, även om NHL-chansen aldrig kom.
ANNONS
– Jag tror att det var väldigt bra för mig. Under den tiden så lärde jag mig en hel del, den saken är säker. Både hockeymässigt men även att flytta bort från förädlarna och att behöva ta hand om sig själv. Målet var att ta sig till NHL men chansen kom aldrig, säger han och fortsätter:
– Sedan är det samtidigt inte helt över, om jag spelar bra kanske jag kan komma tillbaka någon gång. Men fokuset nu ligger helt och hållet på att ha ett bra år med HV och sedan får vi se. Livet i USA var svårt att anpassa sig till för någon som endast har bott i Europa innan. Men jag lärde mig en hel del och det kommer jag att ha nytta av hela livet.
Kände du någon gång du att du var nära att bli uppkallad?
– Jag trodde väldigt mycket på mig själv och trodde att jag skulle kunna bli uppkallad men det hände aldrig. Du vet aldrig vad som sker högre upp och vilka diskussioner ledarna för.
– Jag trodde verkligen på det men det kanske aldrig var nära, det hände ju aldrig. Men det är dåtid nu och mitt fokus är helt och hållet på HV. Chansen kanske kommer i framtiden men just nu är allt fokus på att vara den bästa spelaren jag kan vara för HV71.
ANNONS
Det låter ändå som att drömmen inte är helt borta?
– Det har alltid varit en dröm för mig sedan jag var liten. Jag har alltid sagt till mig själv att jag ska försöka utvecklas och vara den bästa versionen av mig. Det var därför jag tog beslutet nu att pröva SHL. Kanske kommer det ske i framtiden men just nu vill jag bara bli en SHL-spelare och försöka få mer erfarenhet.
Tiden i Nordamerika gav honom både hockeymässiga erfarenheter och minnen utanför isen.
Mysak lyfter framför allt fram människorna han mötte längs vägen.
– Det finns en hel del bra minnen. Jag har haft otroligt fina lagkamrater, så många att jag kan inte nämna någon enstaka för dig. Det första målet i Nordamerika var speciellt.
ANNONS
– Även när jag blev trejdad från Laval i Montreal till Anaheim, det var intressant. Det var något nytt och något som jag inte hade förväntat mig. En hel del saker har hänt och jag kommer alltid att minnas de åren.
Trejden från Montréal till Anaheim blev en speciell erfarenhet.
Mysak hade fått kämpa för sin roll i Laval och byggt upp ett förtroende, när beskedet plötsligt kom.
– Det var väldigt chockerande. Min första tid i AHL med Laval handlade mycket om att kriga för istiden. Jag fick kämpa för varje minut i AHL och när jag blev bättre så fick jag fler minuter och mer självförtroende. Sedan får jag ett samtal från GM om att jag har blivit trejdad.
– Det gjorde mig kanske lite upprörd, för det tog tid att få förtroendet från ledarna och deras tillit. Det blev väldigt intensivt och var bara att försöka få med sig allt och söka visum för en flytt i USA. Det var väldigt hektiskt och det gick väldigt fort men det var också bra. Du lär dig en hel del under en sådan process.
ANNONS
Den senaste säsongen blev också speciell och ett steg bakåt för Mysak i produktionsväg. Säsongen 2024/2025 producerade centern 42 poäng på 68 matcher för San Diego Gulls. Den gångna säsongen blev det endast 23 poäng på 56 matcher.
Det har dock sina anledningar.
– Det var en tuff säsong. De första månaderna producerade jag väldigt mycket och höll ett tempo som gjorde att jag var på väg att ha ett riktigt bra år. Sedan skadade jag vristen efter nyår.
– När jag kom tillbaka spelade jag inte lika mycket och det kändes inte riktigt som det gjorde innan skadan. När du tittar på statistiken ser det kanske inte jättebra ut men det berättar inte hela historien. Det var annorlunda och jag gjorde absolut färre poäng men det finns flera faktorer som ligger bakom det.
Uppväxten i hockeystaden
Mysak kommer från Litvínov i Tjeckien. Där tog han sig hela vägen från ungdomsåren upp till A-laget.
ANNONS
En stad där hockeyn alltid har haft en stor plats och vars existens i högsta serien har varit hotad.
– Det är en riktig hockeystad. Staden har ungefär 24 000 invånare och spelar i högsta divisionen. De har dessutom gjort det under en längre tid. De kommer dock från en tuff period där de har försökt hitta nya sponsorer.
– Det var inte säkert om de skulle få fortsätta i högsta serien men de lyckades hitta en väg och kommer att få fortsätta där. Det är otroligt kul, det var ett viktigt besked för hela staden.
Han har även följt dem under sin tiden i Nordamerika.
– Jag känner en hel del som jobbar inom klubben och dessutom spelade jag för dem när jag var yngre. Det är min hemstad också, så det kommer alltid att vara speciellt. Min bror spelar också för ett annat lag i Tjeckien så jag har även följt dem. Men absolut har jag följt Litvínov.
ANNONS
Litvínov har en speciell plats i Mysaks hjärta och som barn försökte han komma så nära laget som möjligt.
– Allt handlade om hockey. Jag kommer ihåg när man gick i skolan och såg proffslaget under helgen, man försökte alltid att lära sig något från dem. Jag var killen som alltid ville vara en del av de som gör rent isen under matcherna. Bara för att försöka vara så nära laget som möjligt.
– Det inspirerade mig till att jobba hårt för att bli en professionell hockeyspelare. Hockeyintresset i staden har alltid varit stort. Jag fick dessutom chansen att spela för dem när jag var yngre och det är ett härligt minne.
Att senare få göra A-lagsdebut för klubben blev därför stort.
Mysak hade funderingar på att testa något nytt som junior men valde att stanna hemma för att försöka slå sig in i Litvínovs A-lag.
ANNONS
– Det var väldigt speciellt. Jag kommer ihåg att jag funderade i junioråren på att åka över tidigt till Nordamerika eller att stanna och försöka slå mig in i A-laget.
– Jag bestämde mig för att stanna och försöka ta en plats, för jag har följt dem sedan jag var liten. Det var speciellt att få chansen att spela för dem och det blev ett enkelt beslut att stanna och försöka slåss om en plats.

Brorsans betydelse
Hockeyn fanns också nära i familjen.
Mysaks storebror Josef är tre år äldre och spelar för HC Energie Karlovy Vary i den tjeckiska högstaligan.
Det är en förebild som har betytt mycket för honom och han minns kärt hur deras barndom kretsade runt hockeyn.
– Han var alltid större, starkare och äldre. Så för det mesta spöade han mig. Det gjorde mig till en bättre person och spelare. Jag var alltid ödmjuk på grund av honom. Vi hade en fin relation. Jag tyckte om att tävla med honom när vi spelade på gatan, landhockey eller var ute på isen. Det var alltid bra.
I dag är båda proffs och bröderna njuter av varandras framgångar.
– Det är fantastiskt. Min bror hade en intressant utveckling när han var 16 år och bytte position från forward till back.
– Han åkte till college i Nordamerika och tog examen i USA och nu spelar han professionell hockey i Tjeckien och är lycklig. Vi är tacksamma för att vårt hårda jobb lönat sig och att vi kan spela hockey.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
