I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
McDavid och Draisaitl – Leos antagonister

ANNONS
Anaheim har ett drömläge och vid seger i natt har sätter sig ankorna i en 3–1-ledning mot Oilers.
Men första väntar minst 60 långa minuter – och för Leo Carlssons del tuff matchning i varje byte mot antingen McDavid eller Draisaitl.
Vi har träffat 21-åringen inför rond 4 i natt.
– Draisaitls passningar är sjukt bra. Det är ett svårt jobb men det måste göras, säger Carlsson till Hockeynews.
ANNONS
Leo Carlsson och Anaheim Ducks har skaffat sig en 2–1-ledning mot Oilers – vilket innebär att man vid seger i nattens match får åka till Kanada om ett par dagar med matchbollar i bagaget.
– Det känns jätteskönt. Vi var underdogs innan slutspelet och serien så det är skönt att vi har en match på dom nu och en till hemma. Det kommer hjälpa oss, säger Carlsson när Hockeynews träffar honom.
I stort sett varje varje byte ställs han mot McDavid eller Draisaitl som centrar varsin kedja i Edmonton. En utmaning och uppgift som Carlsson måste lösa för att Ducks ska vara framgångsrika.
– Mot McDavid är et alltid hans fart. Att ligga nära honom. Det är ett svårt jobb som måste göras. Draisaitl är mer att ligga i hans väg. Hans passningar är sjukt bra och man måste hitta vägarna där och vara i mellan dom, säger Leo.
Carlsson trivs i slutspelsbubblan just nu.
– Jag gör inte så mycket. När vi har en day off blir det en bra lunch och bara chilla mest. Även om det är fint väder så är men inte så sugen att göra så mycket. Kroppen är trött efter intensiva matcher och man får ta hand om sig själv och äta mycket och bara återhämta sig.
Se hela intervjun med Leo Carlsson i spelaren
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
Skriven av
Henrik Sjöberg är chefredaktör för Hockeynews.
Henrik var tidigare reporter på Dagbladet i Sundsvall (2006-2009) och på Expressen (2009-2019) och har bevakat OS, Stanley Cup, World Cup och ett 20-tal VM- och JVM-turneringar som utsänd reporter.
Största hockeyminne: Har vunnit tekningar mot Igor Larionov under gästspelet i Hockeyettan 2006.
