HockeyNews
PLUS

KUNGÄLV: Starka värvningar – ändå tippar Skoglund fiasko 26/27

kungälv
ANNONS

Kungälv överraskade som nykomling och har sedan dess lyckats behålla stora delar av laget samtidigt som flera intressanta namn plockats in. Henrik Skoglund bedömer faktiskt årets upplaga som bättre. Ändå är hans dom inför säsongen stenhård – och en lagdel oroar betydligt mer än de andra.

//

Skaffa Hockeynews PLUS – nu med Swish!
✔ 3 månader gratis med koden NEDSLÄPP. Skaffa månadskort här.

✔ Årskort för halva priset (449,50 kr) med koden CHALLEVSJUNLAND. Skaffa årskort här.

ANNONS

Frågetecknet: Det blev tillslut en 17:e plats för Kungälv säsongen 25/26 och man har inte direkt försvagats under sommaren då man fått behålla i stort sett allt och dessutom kryddat det med intressanta nyförvärv.

Problemet för Kungälv är bara den lilla detaljen att i stort sett samtliga lag i den södra ettan också ser starkare ut. Så ska man bli bättre än ifjol så krävs det att många tar kliv under säsongen.

Huvudtränare: Michael Sjölin

Kommentar: 32-åringen gjorde vad han kunde med Kungälv ifjol och till kommande säsong får han ett något starkare gäng att jobba med. Jag minns inte ordagrant vad han sa när han ifjol presenterades som ny tränare, men det var något i stil med “att han inte skulle förändra så mycket från föregående år” vilket tyder på en sund inställning och prestigelöshet.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Skriven av

Henrik Skoglund är en etablerad profil inom svensk hockeyjournalistik med stark koppling till Hockeyettan. Han har under många år följt och bevakat ligan på nära håll. Med sin djupa kunskap om serierna och spelarna har han blivit en av de mest insatta experterna på nivån. Skoglund är särskilt känd för sina analyser, avslöjanden och initierade texter om klubbar och värvningar. Han har byggt ett stort förtroende hos både läsare och aktörer inom hockeyn. Han är också sidekick i podden Mjörnbergs Trashtalk där han diskuterar Hockeyettan. Utöver det driver han Tabergs Nyheter med fokus på allmänna nyheter och hockeybevakning. Genom sitt arbete har han bidragit till att öka intresset för ligan. Idag är han en återkommande skribent på Hockeynews där han fortsätter leverera analyser och nyheter. Henrik Skoglund räknas som en av de mest kunniga rösterna kring Hockeyettan.

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2