I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
- HockeyNews.se >
- SHL >
- Luleå HF
Heta namnet om Luleå-jobbet: ”Vill inte kommentera”

ANNONS
Thomas Fröberg lämnar Luleå Hockey när kontraktet löper ut. Jakten på hans ersättare är redan i gång – och nu kommenterar det hetaste namnet uppgifterna.
//
Skaffa Hockeynews PLUS – nu med Swish!
✔ 3 månader gratis med koden NEDSLÄPP. Skaffa månadskort här.
✔ Årskort för halva priset (449,50 kr) med koden CHALLEVSJUNLAND. Skaffa årskort här.
ANNONS
Thomas Fröbergs tid som sportchef i Luleå Hockey går mot sitt slut och jakten på den som ska ta över rollen till nästa säsong är i gång.
Fröberg själv har tidigare sagt följande om beslutet till Hockeynews:
– De vill ha ett längre perspektiv och det köper jag till fullo. Det hade jag också velat ha om jag skulle anställa någon som jag vill ha, inte något kortsiktigt. Men just nu har jag svårt för något långsiktigt i mitt liv på det sättet. Jag kan inte kliva in i den, det är ganska långt bort just nu.
Enligt uppgifter till NSD är den tidigare Luleåprofilen Karl Fabricius ett hett alternativ till sportchefsrollen. Själv vill han inte kommentera det hela.
– Jag vill, av respekt för den rekryteringsprocess Luleå Hockey är på väg in i, inte kommentera det, säger han till NSD.
Fabricius gjorde 847 matcher för Luleå under sin spelarkarriär och arbetade senare som junioransvarig i klubben. För två år sedan lämnade han för ett jobb som försäkringsrådgivare på SEB.
Under måndagen befann sig Fabricius i Coop Norrbotten Arena, men besöket ska inte ha haft någon koppling till sportchefsjobbet.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
Skriven av
Linnéa har studerat Kommunikation och PR vid Karlstads universitet. Hon gjorde praktik på Hockeynews under våren 2024 och har därefter varit kvar i verksamheten. Hon har tidigare arbetat som sportreporter på Nya Wermlands-Tidningen, där hon bevakade Färjestad BK, och har även en period bakom sig på Bohusläningen.
