I samarbete med

ANNONS: Här är sommarens schema för JRM SummerCamp
Hattrick i fredags – men inte ens med i laget några dagar senare.
Det är lika bra att stoppa lånecirkusen nu, tycker Hockeynews Andreas Hanson.
Ny hockeysäsong. Och nu är även lånecirkusen igång.
Spelare skickas hit och dit.
Ibland med löften om att de ska vara där en hel säsong – men de blir ändå tillbakakallade förr eller senare.
Hugo Pettersson gjorde hattrick för AIK i fredags och påbörjade en väg mot att bli en ny supporterfavorit.
Kommentarer
Ämnen i artikeln
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist och följt svensk hockey på nära håll i över 20 år. Han har varit en del av Hockeynews sedan augusti 2024.
Innan dess var han profilerad hockeyskribent på Länstidningen i Södertälje men har även arbetat för Gefle Dagblad och Arbetarbladet, TT, Hockeypuls och Gotlands Tidningar.
Han har bevakat SHL, Hockeyallsvenskan, NHL, VM och JVM och har under flera år även hörts som kommentator i TV4 på matcher från Hockeyallsvenskan samt SHL och SDHL.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminnen: ”VM-guldet 1992. Arto Blomsten satte 5–2 i tom kasse i finalen mot Finland. Jag var sex år, satt klistrad framför tv:n och blev helt fast. Men även Brynäs SM-guld 1999, Tre Kronors OS-guld 2006 och Södertäljes avancemang till Elitserien 2007 är ögonblick som format mig".

