I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

ANNONS
Ända sedan Boro tappade backen Jesper Kellander så har man varit på jakt efter en ersättare. Tidigare i veckan kom uppgifterna om att en finsk back var på tapeten. Då var ingenting klart. Men nu kan Hockeynews avslöja att affären är i hamn.
Boro/Vetlanda har jagat en ersättare för den flyktade backen Jesper Kellander och man har inte hymlat med att man haft blickarna riktade mot vårat östra grannland. Man har varit mycket nöjda med vad man fått av Petteri Kankkunen under säsongsinledningen.
Vetlanda-Posten var först med uppgifterna om att en finsk back var på tapeten tidigare i veckan. Sportchefen Leif Karlsson förnekade inte heller att den aktuelle backen var ett av spåren när VP ställde frågan. – Vi har hållit koll på honom ett tag. Vi hade ett samtal under söndagen och där fick vi ett positivt besked, sa Karlsson till tidningen tidigare i veckan, men betonade också att ingenting var påskrivet och helt klart. – Vi kan ha något annat på gång också. En till back. Men det är bara en vi ska ha in och vi får se vilket vi väljer.
Plus
Läs vidare med Hockeynews PLUS
Exklusiva nyheter, silly, analyser och bevakning av dina lag.
Redan prenumerant?
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSHalva priset på TV4 Play Sport Total
Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.
Annons
ANNONS





























