HockeyNews
PLUS

Han är en blivande förbundskapten

Magnus Lejhall/Bildbyrån
Magnus Lejhall/Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Serieledande Växjö spelade huvudlöst. Karlskrona hade 4-1, tre poäng i sin hand och chans på chans till fler mål. Då visade Sam Hallam varför han är en blivande svensk förbundskapten.

Plus

Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden

Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.

SHL är en häftig liga. Förmodligen en dröm för spelbolagen. Och en mardröm för alla de som tror att det finns säkra pengar att hämta på oddsen.

För det går sällan som man har tänkt sig.
Men visst talade alla odds för Växjö borta mot Karlskrona när SHL mullrade i gång igen på tisdagskvällen. Växjö toppade tabellen medan KHK är ett lag och en klubb som strider för varje poäng och peng man kan få.
Dessutom har Lakers löjligt lätt för Karlskrona. Det brukar vara vinst varje gång.

Så det var rätt många som kliade sig i sina så här halvvägs in i movember alltmer kliande mustascher när Karlskrona ryckte åt sig en 4-1-ledning.
##KHK gav blanka fan i att det var OS-aktuella målvakten Viktor Fasth i Växjökassen.

ANNONS

Eller att toppklubben värvat in backklippan Noah Welch, trots att man redan lyckats locka till sig tuffe och fysiskte Daniel Rahimi från Schweiz.

Karlskrona gjorde jobbet framför Fasth som inte såg mycket på två av de första målen. Viktor Fasth hade heller inte så mycket att göra på de två mål KHK-kontrade in. Det var bud på fler kontringsmål.
Sam Hallam?
Jo visst. En mästarcoach har naturligtvis en plan B när plan A går åt helvete. Hallam, stiligt klädd i slips, mörk kavaj med tillhörande näsduk i fickan tog timeout och bytte Viktor.
Ut med Fasth, in med Andrén.
Målvaktsbytet, snacket om att rycka upp sig var det som behövdes. Växjö anfört av den kloke och numera inte så fundersamma utan betydligt mer beslutsamma Linus Fröberg gjorde 4-2. Och sedan rann det på.

Karlskrona var vid ett tillfälle riktigt nära att kvittera till 5-4 och det var när Mattias Guter kom som skjuten ur en katapultstol och åkte sig fri. Guter drog Viktor Andrén och försökte låta pucken göra jobbet och glida under Andrén, men det var KHK:s måltjuv som blev rånad.
Växjö är i toppen av SHL den här säsongen för att stanna. Lika mycket som jag kan lida med lag som förtvivlat kämpar i botten av SHL, lika mycket kan jag uppskatta topplag med bredd, spets och extra allt och som har en coach som kan utnyttja det. Det gjorde Sam Hallam 2015, och han har allt för att lyckas våren 2018. Med all den erfarenhet han redan har hunnit skaffa sig som tränare hoppas jag att han en dag tar med sig den till Tre Kronor.

ANNONS

##Hans kyla och fingertoppskänsla tror jag skulle göra sig rättvisa även på landslagsnivå.

***

Nu blir det en häftig match mellan Djurgården och Växjö på Hovet på torsdag kväll. DIF är formstarkt och Växjö Lakers trivs riktigt illa i Stockholm. Av någon outgrundlig anledning.

***

Rögle kickade coachen Anders Eldebrink, skickade fram Roger Hansson och Patrik Ross och laddade för att klättra i SHL-tabellen. Och så blir det dyngstryk, 1-6, direkt hemma mot Mora, som nu har åtta poäng till godo mot Rögle. Ett chockerande resultat för Röglesupportrar.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
TV4 Play

Halva priset på TV4 Play Sport Total

Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.

Annons

Ta del av erbjudandet
ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2