I samarbete med
VIK öppnar för fler nyförvärv – svaret om Zetterberg

Västerås har förstärkt truppen med Fabian Hellström och Adam Arvedson från Troja Ljungby.
Nu berättar Peter Popovic om tankarna bakom värvningarna – och bekräftar samtidigt att det förs en dialog med Lukas Zetterberg.
//
Med koden SILLYSOMMAR får du Hockeynews PLUS i två månader för endast 99 kr. Du betalar 2x49,50 kr. Ordinarie pris: 178 kr. Säg upp när du vill. Från månad tre övergår abonnemanget till ordinarie pris. Nu kan du enkelt betala med Swish.Skaffa PLUS här.
Fabian Hellström presenterades av VIK tidigare i veckan. Forwarden gjorde två mål och tre assist på 34 grundseriematcher för Troja förra säsongen. I kvalet mot Västerås växlade forwarden upp och stod för fyra poäng på fem matcher.
– Han är lite gubben i lådan. Det är en kille som vi fick upp ögonen för i kvalet mot oss. Han är stark i både en-mot-en-situationer och att komma till. Det är framför allt de bitarna, det är ett offensivt hot. Så han är tänkt att få en sådan roll också, säger Peter Popovic till Hockeynews.
Även Adam Arvedson imponerade på Västerås ledning under kvalserien. Den 24-årige backen gjorde tolv poäng på 41 matcher i grundserien. Backen presenterades av VIK under tisdagen.
– En stabil tvåvägsback. Han är seriös, noggrann och vältränad. Vi hoppas få ut ännu mer av honom och att han kan ta ett steg till. Det är samma där, vi fick upp ögonen för honom i kvalet.
