HockeyNews

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Skadebesked i Rögle – flera spelare nära comeback

ANNONS

Rögle har dragits med flera skador under hösten.

Men inför återstarten efter landslagsuppehållet kommer nu positiva besked om flera nyckelspelare.

Samtidigt är framtiden fortsatt oviss för Leon Bristedt, rapporterar Helsingborgs Dagblad.

PlusSista chansen

2 kr för 2 månader på Hockeynews PLUS

Du betalar 1 kr/mån de första 2 månaderna. Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.

Rögle återsamlas på fredag efter några dagars ledighet. På tisdag väntar Skellefteå i åttondelsfinalen av CHL och två dagar senare återupptas SHL-spelet med en bortamatch mot Linköping. Inför matcherna har klubben lämnat en uppdatering kring skadeläget till Helsingborgs Dagblad.

Tinus Luc Koblar, som skadade sig i derbyt mot Malmö och därefter missade mötet med Örebro, väntas vara tillbaka i full träning på fredag.

ANNONS

– Tinus kommer att träna för fullt när vi återsamlas på fredag och är grön för spel, säger Alvengrip till HD.

Även lagets främste målskytt Lubos Horky närmar sig en comeback. Forwarden skadade sig mot Malmö men väntas kunna spela redan på tisdag mot Skellefteå. För Fredrik Olofsson är läget mer osäkert. Han tvingades lämna återbud till Tre Kronor på grund av en överkroppsskada och ska undersökas ytterligare.

– Worst case är att Fredrik blir borta i någon vecka och best case är han tillbaka i återstarten på tisdag.

Även lagkaptenen Anton Bengtsson kan vara på väg tillbaka. Han har inte spelat sedan den 24 september och har missat 14 raka matcher, CHL inräknat. Efter en ny undersökning under onsdagen hoppas klubben att han kan vara redo för matchspel nästa vecka.

Däremot dröjer en comeback för Leon Bristedt, som inte spelat sedan den 22 september. Forwarden har återupptagit sin träning på is men är fortfarande en bit från spel. Tidigare har tränaren Dan Tangnes öppnat för att Bristedt kan missa resten av säsongen. Någon tidsplan för återkomsten finns ännu inte och det är fortfarande osäkert hur kroppen kommer att reagera på ökad belastning.

– Så långt fram är inte jag i tanken. Allt hänger på hur Leon kan stegra sin belastning.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
TV4 Play

Halva priset på TV4 Play Sport Total

Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.

Annons

Ta del av erbjudandet
ANNONS