Sju matcher spelades i den södra Hockeyettan under fredagskvällen och det kan konstateras att ungtuppar börjar ta för sig och att de gamla stötarna har vaknat.
Målvakt: Melker Emvall, Halmstad
Halmstad är kända för att satsa stenhårt på en målvakt. Men nu när man fått upp en egen produkt som visat sig hålla i Hockeyettan så vill man såklart ge honom chansen mellan varven också.
Efter det att Emvall hållit nollan i sin första match för säsongen så har de två efterföljande matcherna varit lite tyngre för 20-åringen. När han nu fick chansen igen, hemma och med mycket publik på läktarna, så måste det ha känts hur skönt som helst att han stoppade de chanser som bortalaget Boro hade under inledningen av matchen.
Back: Leon Matthiasson, Vita Hästen
Huddinge tog ledningen och såg ut att ha hyfsad kontroll på händelserna. Men då drog Otto Humble på sig ett matchstraff och bortalaget fick chansen i powerplay. Efter närmare tre minuters numerärt överläge tog Matthiasson tag i grejerna och skickade in ett hejdundrande slagskott i nätmaskorna.
Back: William Fransson, Tingsryd
Tingsryd har under förra och i inledningen på denna säsongen haft problem när de mött andra topplag. Så det fanns nog farhågor för hur man skulle ta sig an den här matchen. Efter den halva första perioden så visade Fransson vägen med ledningsmålet.
När Mariestad senare hämtade upp 0-2 till 2-2 så klev Fransson fram igen och spelade fram till de två raka mål som kunde ge Tingsryd segern. Första passningen fram till Joachim Nermarks mål var också en riktig delikatess.
Forward: Oscar Emvall, Karlskrona
20-åringen hade inför matchen skrapat ihop tre poäng. Men det är ju i de stora matcherna stora spelare kliver fram. I toppmötet mot Borås så spelade han först fram till öppningsmålet i matchen och efter det att Borås kvitterat så avgjorde han med ett riktigt läckert mål i den tredje periodens mitt.
Forward: Pontus Netterberg, Halmstad
Skulle det funnits ett pris som hette Omgångens artist så skulle det utan tvekan tillfallit den rutinerade forwarden som verkligen växlat upp. Först så lurar han skjortan av Boromålvakten vid 1-0-målet. Han lyckades dock inte själv få in pucken, men hans aktion gjorde att Albin Blomberg kunde sätta pucken i öppen kasse.
Assist nummer två var också av det genialare slaget men hans mål, som betydde 5-1, var något utöver det vanliga. Han tog pucken efter en vunnen tekning och skar som en glödande smörkniv genom Boros försvar innan han distinkt satte pucken bakom en helt chanslös Victor Boman i Boros mål.
Jesper Thörnberg, Dalen
Gå in till Halmstads centralare delar och ta Krösatåget norrut. Kliv av vid Norrahammars station och ta sedan några raska kliv upp på höjderna så hamnar du i Smedjehov. Och där visade en annan veteran att han börjat vakna till liv.
Inför fredagskvällens match hade Thörnberg gjort sex poäng. När matchen mot Hanviken var konkluderad så hade han gjort fyra till och Thörnberg var planens gigant på fredagskvällen med fina framspelningar och viktiga mål i rätt lägen.
Bilden: Jesper Thörnberg, Pontus Netterberg och Melker Emvall. Foto: Bildbyrån