Sedan tidigare har C More berättat att man fortsätter att satsa på ligan och kommande säsong kommer man att sända 190 matcher både linjärt och via sin streamingtjänst.
Nu breddar man sin satsning ännu mer och plockar in tidigare landslagsspelaren Pernilla Winberg som ny expert. 31-åringen spelade den gångna säsongen endast sju matcher för Linköping på grund av en hjärnskakning och ska nu ta klivet in i TV-rutan.
– Det känns bra att kunna vara runt hockeyn då jag själv inte kan spela i nuläget och samtidigt också ärofyllt att få vara en del av satsningen som C More gör på SDHL. C Mores sätt att utveckla svensk damhockey genom sina sändningar betyder väldigt mycket för både klubbarna och spelarna, säger Winberg själv i ett pressmeddelande.
På meritlistan har Winberg över 200 matcher i SDHL och även flera VM- och OS-turneringar med Damkronorna.
LÄS MER: C More och SDHL förlänger avtalet: "En viktig del i vår strategi"
***
Gillade du artikeln? Värd en 50/50 lott - för en månads läsning? Swisha till 123 529 7163.
50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)