Uppgifter: Fräcka draget - plockar från rivalen

ANNONS
Enligt Göteborgs-Posten är Frölunda på väg att göra en riktig värvningskupp – genom att plocka två spelare från just semifinalmotståndaren SDE till nästa säsong.
Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden
Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.
Frölunda är på god väg mot sin andra raka SM-final. Efter att ha slagit ut Färjestad i kvartsfinalen är de nu en seger från finalspel efter mötena med SDE i semifinalen.
Samtidigt pågår lagbygget inför nästa säsong. Flera spelare lämnar – och dessutom finns en osäkerhet kring nyckelspelarna Andrea Brändli och finska målskyttedrottningen Elisa Holopainen, som båda har klausuler för spel i PWHL.
ANNONS
Nu har Frölunda börjat agera på marknaden. Enligt GP har klubben riktat blickarna mot just semifinalmotståndet SDE – och ser ut att ha gjort klart med två namn.
Det handlar om rutinerade Lisa Johansson, med 198 landskamper för Tre Kronor, samt målvakten Kassidy Sauvé, enligt GP.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS19 september 2026 · SDHL Women
4-1
Perioder: 1-0, 2-1, 1-0
16 september 2026 · SDHL Women
0-3
Perioder: 0-1, 0-0, 0-2
9 september 2026 · SDHL Women
5-2
Farjestad WPerioder: 3-0, 2-1, 0-1
ANNONS



