
ANNONS
Enligt Göteborgs-Posten är Frölunda på väg att göra en riktig värvningskupp – genom att plocka två spelare från just semifinalmotståndaren SDE till nästa säsong.
ANNONS
Frölunda är på god väg mot sin andra raka SM-final. Efter att ha slagit ut Färjestad i kvartsfinalen är de nu en seger från finalspel efter mötena med SDE i semifinalen.
Samtidigt pågår lagbygget inför nästa säsong. Flera spelare lämnar – och dessutom finns en osäkerhet kring nyckelspelarna Andrea Brändli och finska målskyttedrottningen Elisa Holopainen, som båda har klausuler för spel i PWHL.
Nu har Frölunda börjat agera på marknaden. Enligt GP har klubben riktat blickarna mot just semifinalmotståndet SDE – och ser ut att ha gjort klart med två namn.
Det handlar om rutinerade Lisa Johansson, med 198 landskamper för Tre Kronor, samt målvakten Kassidy Sauvé, enligt GP.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
