HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Snivelys längtan efter DIF:s slutspelspublik

Joe Snively
Foto: Bildbyrån
ANNONS

Djurgården har sålt ut Hovet och Globen 30 gånger i rad de senaste elva månaderna och även de tre sista matcherna i grundserien går mot slutsålt.

Joe Snively längtar redan till SM-slutspelet.

– Ja, innan jag kom hit kollade jag en del klipp från förra årets slutspel. Jag ser fram emot det. Men nu måste vi avsluta starkt, säger han till Hockeynews.

ANNONS

Det är en ny vecka för Djurgården efter en lördag i Globen där matchen mot Leksand började bra men slutade illa.

Joe Snively gav Djurgården en drömstart mot Leksand när han sköt 1–0 efter 1.34 i ett flygande anfall..

Men sedan blev han syndabock med en onödig utvisning som gav Leksand 4–2 i tredje perioden vilket satte punkt för matchen som Djurgården tappade till en 5–2-förlust.

– Vi hade en jättebra start. Mycket energi. Åkte skridskor bra gjorde två mål. Det var bra, säger Snively till Hockeynews.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS
ANNONS