I samarbete med
Så nära var Stridh att ta över SHL-klubben: ”Lockade”
Timrå IK har försökt få hem Henrik Stridh flera gånger men någon återkomst har det fortfarande inte blivit.
I stället väntar nu ett nytt äventyr i Tyskland för den tidigare Luleåtränaren – även om dörren till Timrå aldrig verkar vara helt stängd.
– Vill Timrå att jag ska jobba i Timrå, oavsett vad det är för jobb, så kommer jag alltid att lyssna och förmodligen alltid vara intresserad, säger Stridh till ST.
Henrik Stridh lämnade Timrå IK för Luleå Hockey för nio år sedan.
Där blev han kvar betydligt längre än vad som först var tänkt men efter den gångna säsongen var tiden i Luleå över.
Efter den gångna säsongen var Timrå på tränarjakt, då Tommy Samuelsson meddelade att han skulle sluta. En kandidat som fanns med i bilden var Stridh.
– Nu snackade vi ganska många gånger. Men jag var ärlig med Nubben tidigt att jag siktade mot utlandet. Jag var jätteintresserad av att flytta hem också. Jag menar inte att Timrå var ett andrahandsalternativ men jag var mentalt inställd på att försöka få sticka iväg och testa något annat.
Det nya uppdraget blir i stället Kölner Haie i Tyskland.
Där återförenas Stridh med Thomas ”Bulan” Berglund, som han arbetade nära tillsammans med under åren i Luleå.
– Om jag ska vara assisterande tränare till någon så är det gärna till honom, jag vet vad det innebär. Jag behövde inte fundera så mycket egentligen, utan det var ett spännande alternativ.
Samtidigt sticker han inte under stol med att Timrå fortfarande lockar.
– Men Timrå, det lockade väldigt mycket, det ska jag säga.

