HockeyNews
PLUS

Målvakten om AIK – och tiden som klubblös

AIK Jonas Gunnarsson
Foto: Hockeynews / Bildbyrån

Publicerad: Idag 16:43

FacebookXWhatsApp
ANNONS

33-årige Jonas Gunnarsson har anslutit till AIK efter en ovanligt lång väntan på kontrakt – och beskriver det som ”ruggigt kul” att äntligen vara tillbaka i lagmiljö igen.

– Jag har nog aldrig tyckt det varit så kul att träna, säger han.

Efter en säsong i finska Ilves och en säsong i österrikiska Graz, där kontraktet bröts i somras, har Jonas Gunnarsson nu hittat en ny hemvist i AIK. Den rutinerade målvakten, som tidigare varit med både när HV71 åkte ur SHL – och när klubben tog sig tillbaka igen.

Hockeynews träffade honom under uppehållet, då han lägligt kommit in i laget under en träningsvecka.

– Det är fortfarande tidigt. Men det var bra tajming att det var ett litet break här, så man har chans att komma in med grabbarna och få träna ordentligt. Det känns bra än så länge.

Den gångna sommaren blev ovanligt speciell för 33-åringen. Efter att kontraktet med Graz brutits sent i juli – klubben valde istället att ta in kanadensaren Maxime Lagacé, senast i Färjestad – stod Gunnarsson plötsligt utan lag när säsongen närmade sig.

ANNONS

– Väldigt annorlunda. Det är egentligen första gången jag har suttit utan kontrakt 1 augusti när alla går på is. Det har ändå funkat bra rent träningsmässigt. Vi var ett gäng hemma i Jönköping som körde ihop på is, men sen började de trilla av en efter en när säsongerna drog igång – och rätt som det var så var man ensam kvar där. Men de var väldigt schyssta i HV. Jag kunde vara med och köra lite med hockeygymnasiet på morgnarna, så jag kunde ändå få isträning.

Hur har den situationen varit?

– Ruggigt speciell situation. Man sitter bara hemma och studsar, kollar på alla andra ligor som är igång, och man vill själv bara börja spela. Så det är ruggigt kul att vara igång igen.

Familjen är fortsatt kvar i Jönköping.

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS