HockeyNews
PLUS

Lämnar i tårar – DIF utslaget

Bildbyrån
Bildbyrån
ANNONS

En femte avgörande kvartsfinal tvingades fram för att ta reda på om Frölunda eller Djurgården skulle ta sig vidare till nästa steg. Nu är matchen färdigspelad och semifinalerna klara.

ANNONS

Kvartsfinalserien mellan Frölunda och Djurgården var den enda som var vid liv under fredagen.
Brynäs och Modo har sedan i måndags varit klara för semifinal och kommer att möta varandra.

ANNONS

DIF numret större

Frölunda vände 1-3-underläge till 4-3 på övertid i Göteborg i match nummer tre och hade matchboll inför omgång fyra i Stockholm i onsdags. Men denna gången lyckades Frölunda inte vända underläge och Djurgården segrade på övertid.

Säsongen över

Lagen tvingade fram en femte avgörande match och den vann Frölunda med 2-1. Det innebär att Djurgårdens säsong är över och Frölunda som tog klivet upp i SDHL i år är vidare till semifinal. För Frölundas del väntar fjolårets guldmedlajörer Luleå i nästa steg.
– Herregud … jag kan inte känna något annat än lycka, säger målvakten Stephanie Neatby till GP.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Skriven av

Linnéa har studerat Kommunikation och PR vid Karlstads universitet. Hon gjorde praktik på Hockeynews under våren 2024 och har därefter varit kvar i verksamheten. Hon har tidigare arbetat som sportreporter på Nya Wermlands-Tidningen, där hon bevakade Färjestad BK, och har även en period bakom sig på Bohusläningen.

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2