I samarbete med

Hockeynews har tidigare berättat att AIK velat förlänga kontraktet med Erik Aterius.
Nu är det klart – han stannar hela säsongen, meddelar klubben.
AIK meddelar att forwarden Erik Aterius, som under hösten varit utlånad från Väsby, blir kvar i klubben resten av säsongen. Aterius, som gjort 14 matcher i den svartgula tröjan, har stått för hårt arbete och energi – något som nu belönas med ett nytt kontrakt.
– Otroligt kul, jättekul att få fortsatt förtroende, att få den här chansen och fortsätta visa och tillföra det jag kan på isen så jättekul och jättestolt, säger han till klubbens hemsida.
Forwarden ser fram emot att fortsätta bidra i AIK:s jakt på framgång.
– Nu ska jag med på den här resan som AIK jobbar för. Nu ska jag vara här resten av säsongen och vi drar åt samma håll och mål allihop, säger Aterius.
Hockeynews berättade tidigare att sportchefen Lasse Johansson önskade att förlänga kontraktet över resten av säsongen. Kort därefter gick Expressen ut med att det skulle vara klart.
Aterius själv berättade innan dess för Hockeynews att han gärna stannade i AIK.
– Jag har inte försökt pusha det överhuvudtaget, utan tagit det dag till dag, försöka bidra och vara så bra som möjligt på isen. Och kanske visa att man vill vara här. Som jag sa från första gången – man vill spela hockey, och jag har inget emot att vara här, sade han då.
Kommentarer
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist och följt svensk hockey på nära håll i över 20 år. Han har varit en del av Hockeynews sedan augusti 2024.
Innan dess var han profilerad hockeyskribent på Länstidningen i Södertälje men har även arbetat för Gefle Dagblad och Arbetarbladet, TT, Hockeypuls och Gotlands Tidningar.
Han har bevakat SHL, Hockeyallsvenskan, NHL, VM och JVM och har under flera år även hörts som kommentator i TV4 på matcher från Hockeyallsvenskan samt SHL och SDHL.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminnen: ”VM-guldet 1992. Arto Blomsten satte 5–2 i tom kasse i finalen mot Finland. Jag var sex år, satt klistrad framför tv:n och blev helt fast. Men även Brynäs SM-guld 1999, Tre Kronors OS-guld 2006 och Södertäljes avancemang till Elitserien 2007 är ögonblick som format mig".
