HockeyNews
PLUS

Huvudsponsorn bjuder på biljetter till SDHL-slutspelet

Bildbyrån
Bildbyrån
ANNONS

I kväll går startskottet för kvartsfinalerna i SDHL. Dagen till ära berättar också ligans huvudsponsor DHL att man kommer dela ut 2500 gratisbiljetter under SM-slutspelets gång.
– Det känns otroligt bra att kunna hjälpa damhockeyn nå en ny och större publik, säger Jonas Lindell, VD på DHL E-Commerce Solutions i ett pressmeddelande. 

//

Skaffa Hockeynews PLUS – nu med Swish!
✔ 3 månader gratis med koden NEDSLÄPP. Skaffa månadskort här.

✔ Årskort för halva priset (449,50 kr) med koden CHALLEVSJUNLAND. Skaffa årskort här.

ANNONS
I kväll är det dags för den första omgången av kvartsfinalerna i damernas SM-slutspel. Under onsdagsförmiddagen berättar också DHL, ligans huvudsponsor, att man kommer att bjuda allmänheten på totalt 2500 gratisbiljetter under slutspelets gång. Dessa kommer att fördelas över såväl kvarts- och semifinaler och det slutliga finalspelet. 

– För oss är det här en självklarhet. Vi har under året imponerats av det arbete som görs på och utanför isen och är väldigt stolta att ha varit med att hjälpa damhockeyn ta stora steg. När det gäller det som händer på isen har mina närmaste kollegor och jag varit på flera matcher under säsongen och imponerats av skickligheten och underhållningen. Det känns fint att kunna ge fler möjligheten att uppleva detta, säger Jonas Lindell i pressmeddelandet.

Här hittar du de tillgängliga biljetterna till kvartsfinalerna.

FAKTA/De möts i kvartsfinalerna (bäst av tre matcher)

HV71 – Leksand
Luleå – Linköping
Brynäs – SDE
Djurgården – AIK


Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Ämnen i artikeln

Skriven av

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2