I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Hockeyfeber i Anaheim – mosade Edmonton

ANNONS
Anaheim har kopplat greppet om Edmonton – mycket tack vare Leo Carlsson som återigen levererade både mål och assist.
Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden
Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.
Anaheim Ducks fick en drömstart på sin första hemmamatch i slutspelet på åtta år. Laget besegrade Edmonton Oilers med 7–4 och tar därmed ledningen med 2–1 i matchserien.
Beckett Sennecke och Leo Carlsson avgjorde i praktiken matchen när de gjorde mål med 42 sekunders mellanrum i tredje perioden. Mikael Granlund bidrog med ett mål och två assist, medan Lukas Dostal stod för 20 räddningar.
ANNONS
Ducks fortsätter att imponera offensivt och har nu gjort 16 mål på tre matcher i serien mot de mer meriterade Oilers. Även Mason McTavish och Alex Killorn fanns med i målprotokollet, samtidigt som fjärdelinan klev fram genom Jeffrey Viel. Jackson LaCombe fastställde slutresultatet med ett långskott i tom bur.
Inför ett högljutt och utsålt Honda Center visade Anaheim att de kan mäta sig med ett slutspelsrutinerat Edmonton – trots lagets defensiva brister under säsongen.
Connor McDavid noterades för sina första poäng i serien med ett mål och en assist. Även Vasily Podkolzin, Kasperi Kapanen och Ryan Nugent-Hopkins gjorde mål för Oilers, medan Connor Ingram räddade 32 skott.
Match 4 spelas natten till måndag, svensk tid, i Anaheim.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSIdag · NHL
Winnipeg Jets1-2
OT
Edmonton OilersPerioder: 1-1, 0-0, 0-0, 0-1
20 september 2026 · NHL
Anaheim Ducks6-2
San Jose SharksPerioder: 2-1, 2-1, 2-0
20 september 2026 · NHL
Edmonton Oilers5-2
Winnipeg JetsPerioder: 2-1, 2-0, 1-1
ANNONS



