I samarbete med
HANSON: Det talar för AIK i nagelbitaren

Lukas Zetterberg avgjorde för AIK – efter 101 minuters spel.
Hockeynews Andreas Hanson om matchen som krävde över fem perioders spel:
✓ Hur länge orkar de?
✓ De stack ut mest – kolla bara
✓ Det saknades – och avgjorde
✓ Nu har de övertaget – knappt
Hur länge orkar de?
Ja, tredje raka förlängningen mellan de här lagen i semifinalserien. AIK hade ledning med 2–0 efter matchstraffet på Johan Motin som man nyttjade till att göra två mål. Men man kunde inte hålla undan. Hampus Plato reducerade i powerplay och med plockad målvakt och spel sex mot fyra kunde Simen Andre Edvardsen styra in 2–2.
För mig kan man se det på två sätt – antingen är lagen så jämnstarka att de inte lyckas avgöra på varandra, eller så saknar båda lagen spetsen och förmågan att avgöra. Vilket ben jag ska stå på vet jag inte riktigt. Men när man kan jämföra med den andra semifinalserien, DIF–SSK, så lutar jag nog åt det senare.
Den här semifinalserien har inte riktigt samma spets.
Kommentarer
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist och följt svensk hockey på nära håll i över 20 år. Han har varit en del av Hockeynews sedan augusti 2024.
Innan dess var han profilerad hockeyskribent på Länstidningen i Södertälje men har även arbetat för Gefle Dagblad och Arbetarbladet, TT, Hockeypuls och Gotlands Tidningar.
Han har bevakat SHL, Hockeyallsvenskan, NHL, VM och JVM och har under flera år även hörts som kommentator i TV4 på matcher från Hockeyallsvenskan samt SHL och SDHL.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminnen: ”VM-guldet 1992. Arto Blomsten satte 5–2 i tom kasse i finalen mot Finland. Jag var sex år, satt klistrad framför tv:n och blev helt fast. Men även Brynäs SM-guld 1999, Tre Kronors OS-guld 2006 och Södertäljes avancemang till Elitserien 2007 är ögonblick som format mig".
