HockeyNews
PLUS

Efter succén – centern blir kvar i Västerås

Oscar Birgersson Västerås
Foto: Emma Wallskog/Bildbyrån

Publicerad: Idag 11:45

FacebookXWhatsApp

Västerås fick en succéartad start på sin insamling. Och ett av delmålen är nu nått – nu meddelar klubben att centern Oscar Birgersson blir kvar hela säsongen.

ANNONS

Västerås IK:s pågående insamling har redan gett resultat. Tack vare stödet från supportrar och partners har klubben nu kunnat förlänga kontraktet med centern Oscar Birgersson över resten av säsongen.

– Det är verkligen en imponerande respons som vi fått från både partners och privatpersoner som valt att stärka klubben via den pågående insamlingen. Med detta stöd i ryggen kan vi nu behålla Oscar under resten av denna säsong, berättar sportchef Niklas Johansson på klubbens hemsida.

Birgersson, 25, kom till Västerås i oktober på ett korttidsavtal efter att Kim Rosdahl skadat sig under lagets roadtrip i Småland. Sedan dess har centern etablerat sig som en viktig del av laget – och nu blir han alltså kvar säsongen ut.

– Jag trivs verkligen här i Västerås och det känns väldigt skönt att vi hittade en lösning över resten av säsongen. Det ska bli riktigt kul att få fortsätta min resa med VIK, säger Oscar Birgersson.

Förlängningen är det första konkreta resultatet av den insamling Västerås startade i helgen, där målet är att stärka klubbens ekonomi både på kort och lång sikt. Kampanjen har hittills samlat in över 650 000 kronor.

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

PLUS - 1 månad gratis! (säg upp när du vill)

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

Hämta Hockeynews app för iOS och Android - gratis: nyheter, spännande silly, unik inside, exklusiva intervjuer och matchrapporter från alla ligor

ANNONS