HockeyNews
PLUS

Ducks-toppen kritisk mot Färjestad kring Solberg

Publicerad: Idag 11:48

FacebookXWhatsApp

Det norska jättelöftet Stian Solberg gör succé på VM – men i Färjestad fick han aldrig det att lossna.

Nu ifrågasätter Anaheim-toppen Martin Madden hur Färjestad hanterade Stian Solberg under säsongen.

– Jag tycker inte att de värderade honom tillräckligt högt i Färjestad för att förtjäna att ha honom kvar längre, säger Ducks vice gm Martin Madden till The Athletic.

ANNONS

Det norska backlöftet Stian Solberg inledde säsongen i Färjestad på lån från Anaheim Ducks, men i mitten på mars valde NHL-klubben oväntat att avsluta lånet för att i stället plocka över honom till AHL.

Anaheim Ducks assisterande general manager Martin Madden riktar nu viss kritik mot hur Färjestad hanterade det norska backlöftet Stian Solberg under säsongen.

– Det var inte mitt beslut, så jag tycker att du ska ställa den frågan till rätt person. Men i slutändan behövde vi folk. Vi hade många skador (i San Diego).

– Jag tycker inte att de värderade honom tillräckligt högt i Färjestad för att förtjäna att ha honom kvar längre. Det är bara min personliga åsikt. Jag tycker att han bevisade både under sin korta tid i San Diego och nu under VM att han redan har en väldigt värdefull roll. Han kan göra avtryck när man ger honom förtroende och speltid, säger Madden till The Athletic.

Även Vålerengas tidigare sportchef, Anders Myrvold, är frågande till hur Färjestad använt honom.

– I Vålerenga fick han lov att göra misstag och spelade till sig trygghet. Så blev det inte i Färjestad. Hade de gett honom förtroende från början och tillåtit några misstag, kan jag lova dig att de hade fått en spelare de hade haft nytta av i slutspelet. Där gjorde Färjestad ett misstag, säger Myrvold till Nitten.no.

Sedan flytten till Nordamerika har 19-åringen gjort bra ifrån sig, både i AHL och under VM med Norge, där han stod för sex poäng på sju matcher.

50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS