I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

ANNONS
Marcus Högberg lämnade Nordamerika, för att skriva på ett treårskontrakt med LHC. För Corren berättar han om beslutet och varför han valde att förlänga sitt kontrakt med ett år till.
ANNONS
Inför säsongen 2024/2025 så lämnade Marcus Högberg Linköping. Han skrev ett tvåårskontrakt med New York Islanders. Den första säsongen blev det en del spel i NHL, den andra har han för det mesta huserat i AHL.
När kontraktet gick ut så hade han ett gällande avtal med LHC till 2028 men han valde att förlänga det ytterligare till 2029. Att återvända till SHL är inget han nödvändigtvis ser som ett nedköp-
– Den här tryggheten har man ju saknat lite också. Att veta att man åtminstone ska vara här under de närmaste tre åren. Jag hoppas att jag har fler år än så kvar i kroppen, säger Marcus Högberg till Corren.
Även så berättar han för tidningen att det har varit en komplicerad tillvaro i Nordamerika med sina tre barn
– Det var väl kanske lite tuffare med familjesituationen. Man har inte familj och kompisar i närheten. Det blir lite mer pusslande. Men vi ska inte klaga. Det har gått bra.
I LHC var han en av ligans bästa målvakter innan han åkte över. Pressen att leva upp till de förväntningarna igen är inget som tynger honom.
– Äh, det har man väl alltid mot sig själv. Mentalt tror jag att jag är starkare nu än innan jag åkte. Under senaste året har jag jobbat en del med Markus (Falk Olander, LHC:s mentale coach). Men det är nog ungefär samma kille som är tillbaka.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSHalva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
ANNONS
