Andreas Hägglund har smygstartat sitt nya jobb som general manager för Linköping sedan det blev officiellt, men också jobbat kvar i Mora IK.
Men när Hockeynews ringer honom på torsdagen är det hans sista arbetsdag där – och på måndag ska han kliva in på kansliet i Linköping och ta sig an sitt nya uppdrag fullt ut.
Frågor om Mora IK hänvisar han till klubbdirektören Johan Strömwall och huvudtränaren Oscar Dahlgren tills en ny sportchef är klar där.
Frågor om Linköping kan han däremot svara på – och det finns en del att frågetecken att räta ut.
Inte minst Robin Kovacs framtid, som varit en följetong nu i ett par veckor, då han såg ut att nyttja en out-klausul i sitt kontrakt med Linköping och skriva på för AIK. Men sedan meddelade Solnaklubben på onsdagskvällen att förhandlingarna brutit samman.
Out-klausulen gäller till och med denna torsdag, den 30 april. Än är framtiden osäker.
– Jag kan inte säga så mycket. Som det stått på många ställen så har han deadline i dag. Vi får se vad som händer. Jag tror det är bäst att avvakta lite med att prata för mycket om det här just nu, säger Andreas Hägglund.
– Han har en out i sitt kontrakt och som ger honom rätt att bryta det, och det har vi fått förhålla oss till. Det är inget konstigt med det egentligen, fortsätter han.
Varför förhandlingarna bröt samman med AIK vet han inte.
– Jag vet inte vad som hänt, jag har inte så mycket att säga om det.
Om inte klausulen nyttjas är han fortsatt en LHC-spelare.
– Då får vi sätta oss ner och prata om framtiden. Men som sagt, jag vill inte säga så mycket nu, vi får avvakta lite med det.
Samtidigt har Linköping presenterat en riktigt tung värvning i målvakten Marcus Högberg, som sportchefen Broc Little haft mest att göra med.
– Det är Broc som jobbat in den hela vägen, det har han gjort jättebra. Högberg är en jättebra målvakt, det har han visat förut och jag har följt honom en del nu i AHL där han gjort det bra.
Samtidigt har Waltteri Ignatjew kontrakt. Aftonbladet har dock uppgifter om att Ignatjew vill se sig om efter en ny klubbadress om Högberg kommer in i truppen, eftersom speltiden kommer bli för knapp. Hägglund ser dock ett lag med båda målvakterna.
– Det är vår utgångspunkt nu, att de två ska bilda vårt målvaktspar. Klart att det alltid är mycket rykten som går. Men det är viktigt att ha två bra målvakter.
Nu riktas fokus på forwardssidan. Linköping har tappat Markus Ljungh och Nick Shore, och det har även surrats om en möjlig NHL-chans för Eskild Bakke Olsen.
Hägglund säger att man söker minst en bra center, men kanske fler. Christoffer Ehn och Fredrik Karlström finns redan i truppen som möjliga centeralternativ, och det är svårt för Hägglund att säga en exakt siffra på mängden spelare man söker.
Bland annat hänger det ju på Kovacs framtid i klubben.
– Det beror på de spelarna som det varit rykten kring. Men vi har en bra plan för hur vi vill bygga LHC, och det kommer utstaka sig lite längre fram hur det blir. Oavsett så är jag säger på att det kommer bli väldigt bra, säger Hägglund lugnt.
Men minst en center till ska man ha, slår han fast.
– Där är det viktigt att vi träffar rätt, att det är rätt kille med rätt karaktär och anledningar till att han vill spela i LHC. Den processen är igång sedan en längre tid och vi jobbar hårt för hitta rätt pusselbit där till den centerplatsen.
Det surras även om tränarsidan. Enligt Aftonbladet blir Martin Gudmundsson en del av lagledningen som assisterande tränare till Ante Karlsson, ihop med Mattias Zackrisson.
– Det finns inte så mycket att säga. Martin är en duktig tränare och har gjort det bra där han varit. Men så mycket mer kan jag inte säga nu, säger Hägglund.