Brodin om att få in William Karlsson till VM

Jonas Brodin vann VM-guld med bland andra William Karlsson 2017.
För två veckor sedan möttes de i Stanley Cup-slutspelet.
– Han är tuff med pucken och svårt att möta som back. Det är en grym förstärkning, säger Brodin till Hockeynews.
Det går bra för Tre Kronor i hemma-VM. Sex raka segrar inför den avslutande matchen mot Kanada på tisdag.
Då kan Vegas-stjärnan William Karlsson göra sin första match i Tre Kronor sedan VM-guldet i Köln 2017. Ett kärt återseende för Minnesota-backen Jonas Brodin som också var med vid det svenska VM-guldet 2017.
– En grym spelare jag mötte honom nu mot Vegas. Han är en riktigt bra tvåvägsspelare som gör jobbet defensivt men ändå är väldigt bra offensivt tycker jag. Det ska bli kul att få honom. Han är absolut en förstärkning, säger Brodin till Hockeynews.
William Karlsson slog ut Brodin
Minnesotas säsong tog slut just mot Vegas i Stanley Cup-slutspelet så det är en William Karlsson i form som flygs in till Stockholm där han landar under söndagen.
– Det var tufft när vi mötte honom och Vegas i förstarundan. Han är tuff med pucken och svårt att möta som back. Det är en grym förstärkning.
Jonas Brodin stod för en ny assist mot Frankrike och har gjort poäng i samtliga sex VM-matcher med Tre Kronor.
– Det är bara att fortsätta. Det viktigaste är att vi vinner, säger Brodin.