I samarbete med

Jonas Brodin vann VM-guld med bland andra William Karlsson 2017.
För två veckor sedan möttes de i Stanley Cup-slutspelet.
– Han är tuff med pucken och svårt att möta som back. Det är en grym förstärkning, säger Brodin till Hockeynews.
Den här artikeln är exklusiv för dig med PLUS
Det går bra för Tre Kronor i hemma-VM. Sex raka segrar inför den avslutande matchen mot Kanada på tisdag.
Då kan Vegas-stjärnan William Karlsson göra sin första match i Tre Kronor sedan VM-guldet i Köln 2017. Ett kärt återseende för Minnesota-backen Jonas Brodin som också var med vid det svenska VM-guldet 2017.
– En grym spelare jag mötte honom nu mot Vegas. Han är en riktigt bra tvåvägsspelare som gör jobbet defensivt men ändå är väldigt bra offensivt tycker jag. Det ska bli kul att få honom. Han är absolut en förstärkning, säger Brodin till Hockeynews.
William Karlsson slog ut Brodin
Minnesotas säsong tog slut just mot Vegas i Stanley Cup-slutspelet så det är en William Karlsson i form som flygs in till Stockholm där han landar under söndagen.
– Det var tufft när vi mötte honom och Vegas i förstarundan. Han är tuff med pucken och svårt att möta som back. Det är en grym förstärkning.
Jonas Brodin stod för en ny assist mot Frankrike och har gjort poäng i samtliga sex VM-matcher med Tre Kronor.
– Det är bara att fortsätta. Det viktigaste är att vi vinner, säger Brodin.
"Vi har ett bra lag"
Han är nöjd med hur Tre Kronor har tagit sig igenom gruppspelet i Avicii Arena obesegrade och utan poängförlust.
– Jag tycker att vi har ett bra lag. Mot finnarna tyckte jag att vi gjorde en bra match mot ett av de bättre lagen. Sedan har vi en stor match mot Kanada som ska bli grymt kul. Jag tycker att vi har gått bra.
Mot Kanada får Jonas Brodin se ett par Minnesota-kamrater bland andra målvakten Marc-André Fleury.
– Alla vi är vana att spela mot dem och jag tycker att vårt lag nästan är byggt för att möta såna spelare. Våra backar vi har vi spelar varje dag mot dem där borta. Det kommer att bli tufft. De har bra forwards och bra målvakter. Det kommer att bli en tajt match, säger Brodin.
Kommentarer
Skriven av
Mattias Ek är reporter och krönikör för Hockeynews
Mattias var tidigare reporter och krönikör på Expressen mellan 1998 och 2017, först i Malmö sedan i Stockholm från 2001.
Har varit utsänd på tre OS, World Cup, 19 hockey-VM och en väldig massa slutspel och kval. Gick på Journalisthögskolan i Göteborg och började sedan karriären på Kvällsposten.
Bor i Stockholm och har Hovet och Globen som närmaste hemmaplan.
Största hockeyminne Satt i en perfekt vinkel på pressläktaren i Turin 2006 då Nicklas Lidström sköt OS-guldet till Tre Kronor på pass från Foppa och Sudden.
