22 februari 2021 · DEL 2 · Omgång 35
Kaufbeuren
Lausitzer Fuchse| Period 1 | Period 2 | Period 3 | Förlängning |
|---|---|---|---|
| 0-2 | 3-1 | 0-0 | 1-0 |
Matchreferat
Lausitzer Fuchse tog ett tidigt grepp om matchen och ledde med 0–2 efter den första perioden. A. Clark satte dit det första målet i powerplay i minut 05:40, assisterad av T. Reichel och T. Andres, och N. Walters utökade sedan ledningen i slutet av perioden med Andres och Reichel återigen som assistspelare.
I den andra perioden klättrade Kaufbeuren snabbt tillbaka. Redan efter 54 sekunder reducerade B. Gracel till 1–2, men Lausitzer Fuchse svarade med ett powerplaymål av R. Schwartz som återställde tremålsledningen. Kaufbeuren gav sig inte och kvitterade sedan med mål av T. Worle i powerplay och S. Blomqvist, som drog nytta av assists från Gracel och F. Ketterer – 3–3 efter andra perioden.
Tredje perioden förblev mållös och matchen avgjordes i förlängning, där B. Gracel efter 1:35 minuter satte dit vinnarmålet och gav Kaufbeuren segern med 4–3.
Referatet är sammanställt automatiskt utifrån matchens händelsedata.
Matchfakta
Målen
- Period 1 05:40′Lausitzer Fuchse – A. ClarkPowerplayAssist: T. Reichel, T. Andres0–1
- Period 1 15:38′Lausitzer Fuchse – N. WaltersAssist: T. Andres, T. Reichel0–2
- Period 2 00:54′Kaufbeuren – B. GracelAssist: F. Ketterer1–2
- Period 2 03:19′Lausitzer Fuchse – R. SchwartzPowerplayAssist: O. Pozivil, T. Reichel1–3
- Period 2 05:38′Kaufbeuren – T. WorlePowerplayAssist: J. Lammers, J. Eichinger2–3
- Period 2 14:55′Kaufbeuren – S. BlomqvistAssist: B. Gracel, F. Ketterer3–3
- Förlängning 01:35′Kaufbeuren – B. Gracel4–3
Form inför matchen
Senaste fem matcherna, den senaste först.
Inbördes möten
- 76 möten sedan 2009, i snitt 6,4 mål per match.
- Kaufbeuren har vunnit 18 av 38 hemma mot Lausitzer Fuchse.
- 14 möten har avgjorts i förlängning eller på straffar.