I samarbete med

Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Luleå fick inte med sig forwarden Patrick Cehlin på flygplanet till Schweiz.
Enligt uppgift till HockeyNews.se har han drabbats av magsjuka.
//
Fram till 22 juni erbjuder vi Hockeynews PLUS gratis i 3 månader. Använd koden SILLY26. Säg upp när du vill. Från och med månad fyra övergår abonnemanget till ordinarie pris: 89 kr/mån. Skaffa PLUS här.
Det har varit svårt för Luleå att göra mål i träningsmatcherna på försäsongen. Luleå har fått stryk av både Kärpät (4-0) och Skellefteå (2-0) och man väntar på att få spräcka nollan.
Därför var Cehlin inte med på planet
Något som inte lär bli lättare av att Patrick Cehlin, forward i förstakedjan med Niklas Olausson och Robin Kovacs, drabbats av magsjuka. Han var därför inte med på flygplanet från Sverige ner till Schweiz under måndagen.
Luleå träningsspelar i Schweiz
Luleå ska spela tre träningsmatcher i Schweiz mot Lausanne, Genève och Fribourg på tisdag, torsdag och lördag.
Luleå väntar också på att få tillbaka skadade backen Joonas Jalvanti, som tidigast är tillbaka i spel nästa vecka. Däremot är Petter Emanuelsson nära en comeback.
Här kan du läsa fler nyheter om SHL