HockeyNews
PLUS

Fler SHL-spelare har kallats in på landslagsuppdrag den här veckan

(21151) SHL-landslagsmän
Bildbyrån (montage)

Publicerad: 8 november 2021

FacebookXWhatsApp

Ytterligare SHL-spelare har blivit kallade till landslagsuppdrag under den här veckan.

Däremot har den tjeckiska före detta Färjestadsstjärnan Milan Gulas lämnat återbud till mötet med Tre Kronor i Linköping.

ANNONS


Det är Skellefteås VM-forward Stefan Loibl som kommer att spela Deutschland Cup med Tyskland den här veckan.

ANNONS


Loibl ingår i förbundskapten Toni Söderholms trupp som samlas i Krefeld för matcher mot ett ryskt b-betonat landslag, Slovakien och Schweiz.


ANNONS

Även Växjös senaste tillskott, NHL-meriterade Tobias Rieder ska spela för Tyskland i de tre landskamperna.


Samtidigt har den tjeckiske stjärnforwaden Milan Gulas meddelat att han inte kommer att spela Karjalaturneringen för Tjeckien på grund av sjukdom. Även KHL-backen Lukas Klok har tvingats tacka nej och han ersätts av Mlada Boleslav-backen Pavel Pycha.

ANNONS


Milan Gulas har lämnat återbud till Karjalaturneringen. Foto: Bildbyrån.

ANNONS


Gulas ersätts inte och Tjeckien har därför 13 forwards i Karjalaturneringen. Den 35-årige före detta Färjestadsforwarden har den här säsongen gjort 24 poäng (10 mål, 14 assist) på 20 matcher för Ceske Budejovice.


ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Använd koden NORR50 – få årskortet för halva priset 349kr (ord pris 699kr). Fyll i NORR50 i sista steget. Skaffa PLUS

ANNONS