HockeyNews
PLUS

Vill ha revansch – efter analysen: ”Fan, jag borde göra så där istället”

(28873) Rickard Hugg
Bildbyrån

Publicerad: 12 september 2023

FacebookXWhatsApp
Rickard Hugg rivstartade hösten 2022 och har gjort det igen 2023.
Men fastän han fick debutera i Tre Kronor och blev tvåa i SM-slutspelets poängliga låter Skellefteå-forwarden revanschsugen inför SHL-starten.
ANNONS

Det fanns många positiva händelser under Rickard Huggs fjolårssäsong. Han berättade för HockeyNews.se i början av september 2022 att han siktade på att få spela i Tre Kronor.

Målet nåddes två månader senare i november då han var med i förbundskapten Sam Hallams första Tre Kronor-trupp. Hugg fick göra debut i Karjalaturneringen.

– Jag tycker att jag hade en grymt bra start på säsongen. Fram till oktoberuppehållet ungefär tycker jag att jag spelade väldigt bra. Sedan hade jag väl en liten dipp ett tag. Jag gjorde lite fel vanor, tog lite felbeslut ute på isen och kanske sänkte mig i spelet lite grann, säger Hugg till HockeyNews.se.

ANNONS

Hösten 2022 spelade Hugg i en kedja med Jonathan Johnson och Oscar Möller, som hade ersatt Linus Karlsson och det rullade på bra poängmässigt. Fram till november var Hugg med i SHL:s poängtopp och var bland de tio bästa.

LÄS MERNy het kedja ska ta Hugg till målet: "Vill göra landslagsdebut"

Precis som han i vårens SM-slutspel slutade tvåa i poängligan bakom Skellefteåbacken Jonathan Pudas. Hugg gjorde tolv assist på 16 slutspelsmatcher fram till finalförlusten mot Växjö.

ANNONS

– Sista delen av säsongen tycker jag ändå att jag avslutade bra, kanske inte på den nivå jag började säsongen, men ändå en bra avslutning. Överlag är jag nöjd med starten men lite missnöjd med andra halvan.

Vad är du specifikt missnöjd med?

– Jag vet inte exakt, men kanske tog lite chansbeslut på isen. Om man kollade på video så: ”Fan, jag borde göra så där istället”. Saker som jag gjorde i början och kanske tappade. Lite aggressivitet i spelet och blev lite passiv.

ANNONS

Vad kan det komma sig av?

– Svårt att säga. Det är inte så att man åker runt och vill tappa det. Man vill spela så bra hockey som möjligt, men det är nånting jag är lite mer medveten om nu och har lärt mig av och vill förbättra och göra annorlunda den här säsongen.


Skellefteå-forwarden Rickard Hugg fick debutera i Tre Kronor i november 2022. Foto: Bildbyrån.

ANNONS

Rickard Hugg, 24, har sett pigg och het ut i Skellefteås CHL-spel och har stått för två mål och två assist på fyra matcher.

– Jag tycker att jag har börjat på en väldigt bra nivå den här säsongen också, hittills, och det är något jag vill bygga vidare på. Spela på samma nivå hela året.

LÄS MERSkellefteåkedjan uttagen till Tre Kronor – men splittras av Hallam

ANNONS

Vad har du för personliga mål med säsongen?

– Det är väl lite som tidigare, att fortsätta utvecklas som hockeyspelare. Kanske få chansen i nån till landslagsturnering och sedan, ja, jag har ett tydligt mål att nån gång spela borta i Nordamerika så det är nånting som finns med där.

Rickard Hugg är inte draftad av någon NHL-klubb. Men han spelade juniorhockey i Kanada under två år i Kitchener i OHL, vilket gav honom minnen för livet.

ANNONS

– Det är jävligt speciellt. Jag var 18. Vissa är ännu yngre när de åker och spelar inför fullsatta arenor med 7 000-8 000. Det är en väldigt speciell hockeykultur och det är väldigt coolt att de har den kulturen och ser på juniorhockey som en så stor grej där borta kontra här hemma där du går på en J20-match och det är 50 personer. Det är liksom din mamma och pappa och din morfar som är där och kikar lite grann, hehe.

Hudiksvalls-fostrade Rickard Hugg gick på hockeygymnasiet i Leksand och gjorde sin SHL-debut i klubben. Och nu är han inne på sin femte säsong i Skellefteå AIK.

– Skellefteå är en elitförening som gör otroligt mycket bra saker och vi har en grym publik som är där och stöttar oss i varje match. De är väldigt bra på att utveckla spelare och har ett spelsystem som är en rolig hockey, säger Hugg.

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS