20 minuters istid och mål – men VIK-kaptenen var väldigt sansad när han mötte media efteråt.
– Skön seger, jo absolut. Andra och tredje perioden tycker vi att vi gör det bra, säger han.
Det var då VIK vände 1–2 till slutlig seger med klara och helt rättvisa 6–2. Komarek gjorde det fjärde målet.
– Men det är en av fyra vinster vi behöver. Slutspel är lite andra regler, så det... Det är skönt att vi har första segern, men... Ja, det går inte att läsa in för mycket.
Men om man tar prestationen som sådan då?
– Nej, men över 60 minuter tycker jag det är bra. Jag tycker första är lite nervig och… Ja, nervig skulle jag säga är bästa beskrivningen. Men sen tycker jag att andra och tredje är att vi trycker ner dem och... min känsla är att vi dominerar matchen i andra och tredje. Och får göra några mål. Så andra och tredje tycker jag vi spelar bra.
Han återkommer sedan till att det endast är en seger och att man bara kommit en fjärdedel mot målet att säkra nytt kontrakt.
– Det är en lång serie och tålamod och tron på sig själv, eller på oss, att våga vinna, det är väldigt stora grejer som är avgörande faktorer. Man får inte ta det för stort, precis som att man inte kan överanalysera att vi har vunnit 6–2. Det är bara att fortsätta när vi har fyra vinster. Det är då vi kan stå och vara glada eller nöjda.
Du har varit i klubben tre säsonger nu – hur mycket har staden och klubben kommit att betyda för dig?
– Nej, men det är klart… Jag är i alla fall sån att är jag i en klubb så vill jag ge mitt bästa och ge allt för den klubben under den tiden jag är där. Min familj har trivts bra i stan och så vidare. Så det är klart att det betyder mycket att vi klarar det.
Du kom hit, skrev treårskontrakt – du lade ner en investering i ditt liv att satsa på VIK?
– Exakt. Och det är det, att tar man det beslutet så tycker jag också att under den tiden man är här ska man lägga ner allt för att det ska bli så bra som möjligt.
Hans kontrakt går ut, framtiden är oviss – men vad som än händer ska det inte påverka prestationen på isen, tycker han.
– Jag vet att det är skitsamma om man har fem år kvar på kontraktet eller inget år kvar. Och så har ju det här också med stolthet att göra. Det är större än vad individens karriär är, att en klubb håller sig kvar i Hockeyallsvenskan, och vad det betyder för den klubben. Så den respekten måste man ha. Det måste betyda mycket för alla som spelar i, vilken klubb man nu spelar i, som man representerar. Så där har det ingen betydelse om jag är kvar i sju år till, eller om jag lämnar efter det här. Utan det är vilken stolthet och någonstans en skyldighet man har att lämna. Allt för alla andra som jobbar inom den här föreningen.