När Västervik föll mot Tingsryd och degraderades till Hockeyettan var det slutet på en sju år lång sejour i Hockeyallsvenskan för klubben. En som varit med på hela resan är Malmöfostade Victor Öhman. Forwarden kom till Västervik 2015 och var med och tog upp laget till landets näst högsta serie. Sedan har han varit klubben trogen, med undantag för en liten utflykt till Oskarshamn. Nu väljer 30-åringen att lägga skridskorna på hyllan och istället bli sportchef i klubben.
– Det har varit lite av en dröm för mig att få göra detta och dagarna som spelare räknats neråt ju äldre man blir. Så när möjligheten dök upp kändes det helt rätt att hoppa på det. Självklart hade man kunnat fortsätta att spela en eller ett par säsonger till, men dessa jobb växer ju inte på träd så när möjligheten kom valde jag att ta den, säger han.
Totalt blev det 341 matcher i klubben och på dessa gjorde Öhman 268 poäng. Tidigare har han spelat för bland andra Oskarshamn, Malmö och Linköping.
LÄS MER: Nybro och Piteå klara för kvalserien till Hockeyallsvenskan
50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)