I samarbete med

Västerås tackar av lagkaptenen Konstantin Komarek efter tre säsonger.
Han är därmed den senaste i raden att lämna klubben.
Konstantin Komarek lämnar som väntat Västerås. Den rutinerade centern var den stora stjärnvärvningen i satsningen mot SHL, som dock inte blev som man tänkt. Han var dock konsekvent en av lagets bästa spelare och starkt bidragande till att kontraktet säkrades i det negativa kvalet mot Troja-Ljungby.
Efter den sista matchen pratade han med Hockeynews om bland annat detta.
– Jag tycker väl att det är lite grann både min plikt som kapten och kanske ledande spelare att verkligen göra mitt bästa, att vara som bäst när det gäller som mest. Och liksom få hitta de rätta orden och visa det på isen och de grejerna, sade han då.
Han ville då inte säga säkert att han skulle lämna VIK, men mycket pekade på det – bland annat då klubben kommer tvingas sänka budgeten.
Nu blir det också så.
– Vi vill rikta ett stort tack till ”Kosta” för hans tid i klubben. Han var en av nyckelspelarna som bidrog starkt till att vi kunde säkra kontraktet i kvalet mot Troja-Ljungby. Han har även varit en stor ambassadör för klubben utanför isen under sina tre år i VIK-tröjan. Nu önskar vi honom lycka till i sin fortsatta karriär, säger assisterande sportchefen Stefan Holmgren på klubbens sajt.
Där konstaterar man att Komarek stod för 111 poäng på 137 matcher i den gulsvarta tröjan.
Komarek har sedan säsongens slut pratat i österrikisk media om att han siktar på att flytta hem dit igen efter många år i Sverige.
– Jag vill återvända till Österrike av personliga skäl. Det är min prioritet för framtiden, sade 33-åringen till Kronen Zeitung för en tid sedan, och där pekades hans tidigare klubb Red Bull Salzburg ut som en trolig adress.
Komarek är den senaste i raden av spelare att lämna VIK, som tidigare i veckan tackade av Rasmus Korhonen, Henrik Malmström, Oskar Kvist och Patrick Guay.
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist sedan 2006, främst som hockeyreporter på Länstidningen i Södertälje men har även varit på Gefle Dagblad/Arbetarbladet, TT och Hockeypuls.se, för vilka han bevakade hockey-VM i Danmark 2018.
Han har även bevakat NHL och JVM i Buffalo samt kommenterat SHL, Hockeyallsvenskan och SDHL för TV4.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminne: ”Arto Blomstens 5–2 i tom kasse i VM-finalen 1992. Jag var 6 år och blev helt fast i hockeyn. Sen finns det många stora ögonblick – OS 2006 var otroligt häftigt, men också att få uppleva VM-guldet 2018 på så nära håll, samt favoritlaget St Louis Blues Stanley cup 2019"
