I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

ANNONS
Lucas Carlsson återvänder till SHL – men det blir ingen comeback i Brynäs. I stället är backen överens med Djurgården, enligt Expressen.
ANNONS
Lucas Carlsson har tillbringat de senaste åtta säsongerna i Nordamerika, där han spelat både i NHL och AHL. Till nästa säsong vänder backen hem till SHL – och nu har han bestämt sig för sin nya klubbadress.
Enligt Expressen är Carlsson överens med Djurgården. Därmed nobbar han en återkomst till Brynäs, klubben han tidigare representerat.
Till Expressen skriver hans agent Martin Nilsson i ett sms:
”Kommenterar inte enskilda lag, det är upp till dem. Lucas och hans familj ser över alla alternativ”.
Den här säsongen har backen noterats för 13 matcher i NHL med San Jose Sharks och 53 matcher i AHL med San Jose Barracuda.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSHalva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
ANNONS
Skriven av
Linnéa har studerat Kommunikation och PR vid Karlstads universitet. Hon gjorde praktik på Hockeynews under våren 2024 och har därefter varit kvar i verksamheten. Hon har tidigare arbetat som sportreporter på Nya Wermlands-Tidningen, där hon bevakade Färjestad BK, och har även en period bakom sig på Bohusläningen.
