HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Uppgifter: Han blir Färjestads nya målvakt

Emil Larmi
Foto: Bildbyrån

Publicerad: 3 april 2025

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Färjestad har kanske hittat sin nya målvaktsetta trots allt.

Enligt Värmlands Folkblad är man nära lösningen.

ANNONS

Det blir ett nytt målvaktspar i Färjestad kommande säsong. Max Lagacé och Anders Lindbäck blir inte kvar i Karlstad och Damian Clara flyttade redan före SM-slutspelet.

Det är Växjömålvakten Emil Larmi som efter flera turer är på väg att bli Färjestads nya förstemålvakt, skriver VF.

Källor till tidningen som både ”nära” och att den VM-meriterade och SM-guldvinnande målvakten ”sannolikt hamnar i Färjestad”.

Färjestad istället för Finland

Larmi har bland annat haft en flytt hem till Finland som prioritet efter åren i SHL med Växjö där han blev mästare så sent som 2023.

Den småländska SHL-klubben har bekräftat att Emil Larmi inte fortsätter där.

Enligt Expressen är det klart att JVM-målvakten, Björklövens Melker Thelin, är överens med Färjestad till nästa säsong. Björklöven har bekräftat att Thelin lämnar Umeåklubben.

MATCHEN SMAKAR BÄTTRE HOS OSS

O'Learys
ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Läs också

ANNONS