HockeyNews
PLUS

Två svenska kungar i Finland

Bildbyrån
Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Linus Omark spelar mest av samtliga forwards i KHL-slutspelet. Och han gör det bra. Så bra att han slutspelsbäst genom tiderna i Salavat Julajev.
Malte Strömwall har hyllats som första svenska skyttekung i den finska ligan. Samtidigt har Nicklas Lasu blivit lite bortglömd för sin starka grundserie i Kärpät.
Här är veckans Europakollen med en genomgång av svenskarnas insatser i Europas toppligor.

Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden

Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.

Linus Omark är den forward i KHL-slutspelet som har haft mest istid i snitt så här långt. Han ligger på över 23 minuter per match och så kan det bli i slutspelstider när matcherna drar iväg i förlängningar.

Omarks lag Salavat Julajaev har varit inblandat i fem matcher som har gått till övertid. Ufas hockeystolthet leder med 2-1 i matcher i sin kvartsfinal mot Avtomobilist Jekaterinburg dit SKA St Petersburgs superstjärna Pavel Datsiuk ryktas flytta nästa säsong. Snart 41-årige Datsiuk kommer ursprungligen från Jekaterinburg och han är mycket hemkär.

Linus Omark är nu vassare än Dallasforwarden Alexander Radulov när det kommer till att göra poäng för Salavat Julajev i Gagarin cup. Radulov gjorde 45 poäng för Ufa-klubben mellan 2008 och 2012. Omark har i år gjort nio poäng på nio matcher och kommit upp i 46 poäng (12 + 34) totalt för Salavat Julajev. Inte illa...

Patrik Zackrisson är poängbäst av svenskarna i KHL-slutspelet. OS-centern har ett år kvar på sitt kontrakt med Dynamo Moskva. Foto: Bildbyrån.

Dynamo Moskvas Patrik Zackrisson har fått ihop nio poäng (3 + 6) i KHL-slutspelet, vilket är bäst av svenskarna. Han har haft en assist i rivalmötet med CSKA Moskva i kvartsfinalen som leds av CSKA med 2-1 i matcher.

Barys Astana med svenskarna Henrik Karlsson, Viktor Svedberg och André Petersson ligger under med 2-1 i matcher mot Avangard Omsk med Viktor Stålberg i laget. Petersson har missat de senaste två matcherna på grund av en smäll från den förre Brynäs- och Torontobacken Cody Franson. Ett jobbigt avbräck för Barys Astana.

SKA St Petersburg-backen David Rundblad har fått en härlig start på Gagarin Cup. Rundblad har gjort tre mål och alla tre målen har varit matchvinnande. Med det ligger han i delad ledning i KHL-slutspelet.

Apropå SKA så har VM-aktuelle målvakten Magnus Hellberg fortsatt spela stabilt och har vunnit fem av de sju slutspelsmatcher som han har startat med en räddningsprocent på 93,5. Hellberg kan skryta med att ha fixat en nolla också.

Fakta/Så här ser poängtoppen ut för svenskarna i KHL-slutspelet

9 poäng
Patrik Zackrisson, f, Dynamo Moskva, 9 matcher, 3 mål + 6 assist, +2, 2 utvisningsminuter
Linus Omark, f, Salavat Julajev, 9 matcher, 2 mål + 7 assist, +7, 4 utvisningsminuter

6 poäng
Staffan Kronwall, b, Lokomotiv Jaroslavl, 6 matcher, 3 mål + 3 assist, +2, 2 utvisningsminuter

5 poäng
André Petersson, f, Barys Astana, 8 matcher, 3 mål + 2 assist, +3, 18 utvisningsminuter
David Rundblad, b, SKA St Petersburg, 9 matcher, 3 mål + 2 assist, +3, 4 utvisningsminuter
Philip Holm, b, Torpedo Nizjny Novgorod, 7 matcher, 1 mål + 4 assist, +0, 6 utvisningsminuter

4 poäng
Robert Rosén, f, Sotji, 6 matcher, 2 mål + 2 assist, +0, 0 utvisningsminuter

3 poäng
John Norman, f, Jokerit, 6 matcher, 2 mål + 1 assist, +5, 2 utvisningsminuter
Viktor Stålberg, f, Avangard Omsk, 7 matcher, 1 mål + 2 assist, +2, 4 utvisningsminuter

2 poäng
Anton Lander, f, Ak Bars Kazan, 4 matcher, 1 mål + 1 assist, -6, 2 utvisningsminuter
Patrik Hersley, b, SKA St Petersburg, 6 matcher, 0 mål + 2 assist, -3, 4 utvisningsminuter
Viktor Svedberg, b, Barys Astana, 10 matcher, 0 mål + 2 assist, -1, 34 utvisningsminuter

***

Lausanne-backen Jonas Junland har inlett slutspelet i Schweiz lika bra som han började säsongen i höstas innan han blev skadad och fick en trippelfraktur på nyckelbenet.

Den förre Linköpingsbacken har gjort fyra assist på fyra kvartsfinalmatcher och är med det poängbäst av svenskarna i NLA-slutspelet. Lausanne leder med 3-1 i matcher mot SCL Tigers från Langnau.

Zug hade bråttom till semifinal och slog ut Lugano med 4-0 i matcher. Dubble världsmästaren Dennis Everberg har råkat ut för en skada och kan bli borta en tid.

LÄS MER:Svenske landslagsforwarden skadad

***

Malte Strömwall såg till att vinna både skytte- och poängligan i finska Liiga genom att göra 30 mål och 27 assist på 52 matcher för bottenlaget KooKoo som missade slutspelet.

Strömwall är därmed den förste svensken att bli skyttekung i den finska ligan – en väldigt fin säsong helt enkelt. Inte sedan Thomas Sjögren vräkte in 31 mål för Jyp 1997 har någon svensk spelare varit så målglad i vårt östra grannland.

HIFK-forwarden Erik Thorell blev trea i skytteligan genom att göra 24 mål på 47 matcher. Han gjorde 49 poäng, vilket även det är en bra prestation.

Och när vi är inne på det svenska spåret i Finland, så vann den förre Frölundaforwarden Nicklas Lasu plus/minusligan genom att ha plus 35 på 58 matcher för Kärpät. Lasu var inne på 50 mål framåt och bara 15 mål bakåt.

Lasu uppges vara på väg hem till Frölunda inför kommande säsong .

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
TV4 Play

Halva priset på TV4 Play Sport Total

Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.

Annons

Ta del av erbjudandet
ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2