U18-VM närmar sig med stormsteg, och en av spelarna i truppen är Alexander Command, född 2008. Han har haft en stark säsong i J20-serien med Örebro, där han stod för 44 poäng på 30 grundseriematcher. I slutspelet blev det ytterligare 13 poäng på 14 matcher, innan det tog stopp i semifinalen mot Frölunda – som senare förlorade finalen mot Djurgården med 0–3 i matcher.
Det här var hans andra säsong i Örebrotröjan, där han även gjorde SHL-debut och totalt noterades för sex matcher. Command kom till klubben från moderklubben SDE HF och har tagit flera steg i sin utveckling under året.
– Jag tycker att jag har tagit steg i min helhetsutveckling, både fysiskt och på isen. Jag har utvecklat mitt tvåvägsspel, både offensivt och defensivt. Sedan handlar det mycket om att fortsätta slipa på detaljer, säger han.
Hur såg dialogen ut mellan dig och Örebro inför säsongen?
– Vi har en bra och öppen relation med coacherna, och det är stort fokus på att hjälpa varandra att utvecklas. Jag tycker att man får tydlig feedback direkt – både kring vad man behöver förbättra i spelet, men också i detaljer som skridskoåkning och skotteknik. Det är en väldigt bra kultur.
Och det finns delar i spelet han hoppas kunna utveckla ytterligare till nästa säsong för att få ännu större chanser i Sveriges bästa liga.
– Vi har reflekterat över några saker. Jag tycker att jag kan ta ytterligare steg i min defensiv för att på sikt kunna spela mer center i SHL med Örebro. Det handlar också om små detaljer och att bli större och starkare.
Press och förväntan
Spelet han levererat i Örebro har han försökt bygga vidare på i landslaget, för att se hur långt det kan ta honom. Där har det hittills blivit tolv poäng på 13 matcher den här säsongen.
– Jag har försökt att översätta mitt spel från Örebro till landslaget och fokuserat på mitt eget spel och hur jag ska agera på isen. Det tycker jag har lönat sig. Jag är nöjd med mycket, men det finns såklart alltid småsaker att utveckla.
Vad tror du om era chanser i U18-VM?
– Vi går för guld. Jag tycker att vi har ett jäkligt bra lag och en bra grupp, och vi har spelat bra under hela året.
Sveriges gruppspelsmatcher i U18-VM i Slovakien:
Onsdag 22 april:
Tyskland–Sverige
Torsdag 23 april:
Sverige–Tjeckien
Lördag 25 april:
Sverige–USA
Måndag 27 april:
Danmark–Sverige
Att få representera sitt land är givetvis något speciellt, och han har gjort det flera gånger tidigare då han även spelat i U17-landslaget.
– Jag tycker att det är lika roligt varje gång. Det är en ära att få representera sitt land.
Efter U18-VM väntar sommarens NHL-draft, där Command är rankad någonstans mellan plats 11 och 37. En stor händelse i karriären – och en dröm som håller på att bli verklighet.
Det är dock något han försöker att inte lägga alltför mycket fokus på just nu.
– Det känns som en jäkla bonus och ett kvitto på att man lagt ner ett fruktansvärt hårt arbete. Det har känts långt borta länge, man har följt andra när det varit deras tur – och nu är det faktiskt min tur. Det är jättekul, vi får se hur det går.
Att hantera press och stress är både svårt och enkelt på samma gång.
– Både ja och nej. Jag försöker att inte tänka så mycket på det, och jag tror många i samma situation känner likadant. Men det klart att det finns där någonstans i bakhuvudet. Samtidigt gäller det bara att gå ut och njuta.