
Derek Grant styrde snyggt in Anaheims 1-0 i powerplay och det var special teams som skulle bädda för Ducks seger i natt. 17 sekunder in på den andra perioden ådrog sig supertalangen Trevor Zegras en utvisning men efter att Boston slarvat i uppspelet i sitt efterföljande powerplay så kunde Isac Lundeström åka sig fri och lägga in pucken bakom Tukka Rask. Ett mål som inte såg helt otagbart ut för Tukka Rask.
Bostons finska veteran vaktade kassen för tredje matchen i följd efter att ha kommit tillbaka från en operation och var efteråt självkritisk till sin egen insats framförallt när det gällde Isac Lundeströms 2–0 mål.
– Självklart har jag inte varit bra nog. Min klubbposition är inte där och det är ett fruktansvärt mål, säger Tukka Rask på presskonferensen efter matchen.
LÄS MER: Stjärnan efter fem assist i storsegern: "Pappa kanske gick och la sig tidigt..."
Både Rickard Rakell och Lindholm noterades för assist till Ryan Getzlafs tredje mål för säsongen som kom efter elva minuter i den andra perioden men Boston hängde i och det var bara ett mål som skiljde lagen åt inför den sista perioden.
I mitten av tredje rann dock Anaheim ifrån ytterligare efter två mål där Rakell gjorde sin andra assist för matchen fram till 5–2. Matchen slutade 5–3.
Boston Bruins–Anaheim Ducks 3–5 (0–1, 2–2, 1–2)
Mål, BOS: David Pastrnak, Taylor Hall, Erik Haula
Mål, ANA: Derek Grant, Isac Lundeström, Ryan Getzlaf, Troy Terry, Greg Pateryn
Skott: 26-27 (5-11, 10-9, 11-7)

