Senast Eriksson Ek spelade i Sverige var det för BIK Karlskoga i Hockeyallsvenskan 2018-2019. Sedan dess har han spelat i AHL och ECHL för San Diego Gulls och Tulsa Oilers.
Hela förra säsongen spelade svensken i AHL, där han delade målvaktssysslorna med tjecken Lukas Dostal och kanadensaren Francis Marotte.
Med det nya kontraktet så finns möjligheten att göra NHL-debut den här säsongen. Troligtvis inleder Eriksson Ek i AHL, men kan kallas upp till Anaheim Ducks om målvaktsläget förändras.
NEWS: We have signed a one-year extension with Olle Eriksson Ek. #FlyTogetherhttps://t.co/MLDWJ1YZNN
— Anaheim Ducks (@AnaheimDucks) July 22, 2022
Kommentarer
PLUS - 1 månad gratis! (säg upp när du vill)
Hämta Hockeynews app för iOS och Android - gratis: nyheter, spännande silly, unik inside, exklusiva intervjuer och matchrapporter från alla ligor




