Per Svartvadet kommer synas fortsatt kontinuerligt i TV4:s sändningar kring finalmatcherna mellan Björklöven och BIK Karlskoga.
Han ser flera faktorer som talar för att Bofors kan bli en farlig motståndare för Löven.
– Jag tror absolut att de kan störa Björklöven, säger han.
– Löven blev testat i det fysiska spelet mot Södertälje men Södertälje var för trubbiga då. Karlskoga har spelare som växer allt mer, som Oliver Eklind och Hampus Plato. De börjar komma igång. De har ett ruggigt powerplay och är bra på att teka, det är viktiga faktorer, säger Svartvadet.
– De har även några tyngre backar, Jonatan Lundgren och Viktor Lang har varit jätteduktiga, de växte allt eftersom och stängde ner Tyler Kelleher och Gerry Fitzgerald på ett bra sätt. Ska man ranka backsidorna är BIK vassare defensivt och de är vana spela på mindre antal spelare, fortsätter han.
– Men de måste ta någon match borta, match ett eller två här. Gör de det, då kan de spela mer avslappnat.
Men Björklöven är favorit av en anledning, säger han.
– Deras målvaktsspel är bättre, även om Lars Volden i BIK kom upp stort nu i semifinal sex och sju. Det mentala spelet är viktigt för Löven, att de håller sig kyliga. Det kan bli en avstängning, skada, domare kan ta felbeslut, det kan hända så mycket. De har fått vara ganska skadefria, men det kan förändras ganska lätt och man brukar inte klara sig utan något helt. Jag tror inte att man kommer göra det, säger Svartvadet.
Det är också en faktor att Löven är favorit på förhand och som klubb i ett bättre läge att nå SHL än på mycket länge – anspänningen hos spelarna kan påverkas av det.
– Det kan spela in, det kan det absolut. Det gäller att coacha rätt. BIK har behövt coacha i måstematcher – Löven har inte haft den situationen på dela säsongen. Deras grupp är inte prövad än, säger Svartvadet.