Roger Rönnberg var på mycket dåligt humör efter matchen i går.
Han började med att smälla igen en båsdörr och hade inte lugnat ned sig till TV4-intervjun.
– Jag är inte imponerad av Växjö, sa han.
Men framför allt var missnöjet med domarna.
Patrik Westberg och Sanny Lindström blev snabbt avbrutna i TV4-intervjun.
– Helt ärligt, helt ärligt… lyssna nu.
– Riktigt jävla irriterad, så här ska det inte gå till – helt ärligt, säger Roger Rönnberg
Han var missnöjd med tre saker:
# Att Frölunda åkte på ett felaktigt byte.
# Att Växjö tilläts göra felaktigt byte före segermålet.
# En missad armbåge i huvdet på Max Friberg (från Joel Persson).
Sanny Lindström gav i TV4 Rönnberg rätt vad gäller att Växjö gjorde fel, men menade att även Frölunda gjorde fel vid sitt byte.
Den tredje situationen togs inte upp – men där får Rönnberg rätt av domaren Mikael Nord, mångårig vinnare av “Guldpipan”, som säger att det är "skittråkigt".
– Vi missar den. Jag försöker under spelets gång förklara det för Roger Rönnberg. Jag är ledsen, vi bränner den. Vi tittar på den i omklädningsrummet i pausen. Det är fem minuters utvisning på matchen. Jag åker till Max Friberg inför tredje och säger: Från botten av mitt hjärta, jag är ledsen. Vi bränner den. Det ska vara en utvisning, berättar Mikael Nord för GP.
Och Frölundatränaren får också rätt gällande det avgörande målet:
– Vi har tittat på det – och det är för många spelare på banan för Frölunda. Även när vi tittar på det i efterhand. Det är en utvisning, ett beslut vi är trygga med. Sedan, när det gäller Växjö – som plockar målvakten: Om en spelare då hoppar in för tidigt så är det inte utvisning när man plockar målvakten. Det är däremot stopp i spelet och så släpps pucken på mittpunkten. Där gör vi fel. Vi ska stoppa spelet, men ingen utvisning, erkänner Mikael Nord för GP.
ANNONS: Se ALLA matcher på TV4 PLAY+ SPORT TOTAL – spara 1200 kr med Hockeynews

ANNONS
Roger Rönnberg var så förbannad att han gick ut mitt i en TV4-intervju. Nu har han fått medhåll – från rutinerade domaren Mikael Nord i GP :
– Jag fattar att Roger Rönnberg är förbannad. Jag hade varit lika arg själv.
//
11 000 prenumeranter – nu firar vi med PLUS för 11 kr. Lås upp hela Hockeynews PLUS för bara 11 kr första månaden. Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill. Skaffa PLUS här!
ANNONS
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
