Häromdagen kom Barometern med uppgifter om att både Nybro och Kalmar rycker i Ludwig Blomstrand, som blivit arbetsbefriad från sitt avtal med Södertälje.
Under lördagskvällen blev det så officiellt att Blomstrand flyttar till Nybro, dit han lånas resten av säsongen.
Kalmars sportchef Daniel Stolt bekräftade innan dess intresset för forwarden, men sade att han inte hade lagt något bud.
Hans KHC har fått en kanonstart på säsongen och är trea i Hockeyallsvenskan med fem vinster och två förluster. Sportchefen är förståeligt nöjd med inledningen.
– Vi har gjort en rätt bra säsongsstart, särskilt med tanke på den försäsong vi hade. Jag var rätt så besviken efter försäsongen och var ute och uttalade mig om det, men sen tycker jag att vi har spelat rätt så bra. Vi har något bra på gång spelmässigt, så det ser väl bra ut framåt, säger han.
Men trots det stänger han alltså inte dörren för fler förstärkningar.
– Vi har koll på marknaden. Vi gick ju in i säsongen med hopp om något genombrott, men blir det inte så måste vi vara beredda. Vi är fortfarande nya i ligan, men har man inte ambitionen att tävla och bli bättre, då kanske man ska syssla med något annat. Så det är klart att vi har koll.
En spelare som verkligen stuckit ut under säsongsinledningen är amerikanen Andrew Vanderbeck som är tvåa i poängligan med nio poäng på sju matcher. Daniel Stolt är imponerad över vilka steg han tagit sen i fjol.
– Det är en som sticker ut lite. Jag tror han har fyra eller fem ramträffar utöver det han redan gjort. Han ser faktiskt jävulskt bra ut om jag ska vara ärlig. Han är en spetsspelare i hela ligan i år, säger han.
Har du fått några intresseförfrågningar från SHL på honom?
– Nej, ingenting. Jag har inte hört någonting på någon än. Det är lite tidigt gissar jag på. Fortsätter han se ut så här om tio omgångar så kanske de hör av sig. Det kommer väl så småningom om han bara fortsätter att tugga på.

