I samarbete med
"Skälet till att porta Ryssland från VM är fel"

Internationella ishockeyförbundets (IIHF) egen disciplinkommitté har kommit fram till att beslutet att stänga ute Ryssland från VM 2027 är felaktigt.
Åtminstone på de bevekelsegrunder som IIHF har angett.
Ryssland kan vara ett steg närmare att få återvända till ishockey-VM. Enligt Rysslands idrottsminister Michail Degtiarov har IIHF:s disciplinkommitté upphävt sin organisations styrelsebeslut att stänga av ryska landslag från turneringarna kommande säsong.
Sedan 2022 har Ryssland inte fått vara med i vare sig VM eller OS på grund av regimens invasion av Ukraina och kriget som har pågått där sedan drygt fyra år tillbaka.
Underkänner beslutet
Men IIHF har i sitt skäl att inte låta Ryssland varit med tryckt på det faktum att det inte har gått att garantera det ryska lagets säkerhet under VM-turneringarna. Det argumentet har överklagats av Ryssland till IIHF:s disciplinkommitté och det har då upphävts. Vad som händer nu är oklart, men IIHF kan behöva sammankalla styrelsen och ta upp frågan på nytt.
Ryska ishockeyförbundets president Vjatjeslav Tretjak välkomnar disciplinkommitténs beslut.
– Disciplinkommittén verkar inom IIHF, och förbundets säkerhetsargument betyder inte att vi inte ska få tävla i VM alls. Denna kommitté kan dock bara lägga fram förslag, medan IIHF-styrelsen eller kongressen kommer att fatta det slutgiltiga beslutet. Om någon tar upp denna fråga vid kongressen kan de diskutera den där, säger Tretjak enligt nyhetsbyrån TASS.
Kommentarer
Skriven av
Mattias Ek är reporter och krönikör för Hockeynews
Mattias var tidigare reporter och krönikör på Expressen mellan 1998 och 2017, först i Malmö sedan i Stockholm från 2001.
Har varit utsänd på tre OS, World Cup, 19 hockey-VM och en väldig massa slutspel och kval. Gick på Journalisthögskolan i Göteborg och började sedan karriären på Kvällsposten.
Bor i Stockholm och har Hovet och Globen som närmaste hemmaplan.
Största hockeyminne Satt i en perfekt vinkel på pressläktaren i Turin 2006 då Nicklas Lidström sköt OS-guldet till Tre Kronor på pass från Foppa och Sudden.
