Använd koden HV50 – få årskortet för halva priset 349kr (ord pris 699kr). Fyll i HV50 i sista steget. Skaffa PLUS
Skadesmällen – tufft för förra HV-stjärnan

Tre veckor före säsongspremiären i Schweiz är André Petersson, stjärnvärvningen från HV71, skadad.
Och nu letar hans nya klubb efter en ersättare.
Det var på en träning i fredags, den 15 augusti, som André Petersson råkade ut för en skada på överkroppen.
Hans nya klubb SCL Tigers från Langnau meddelar på sin hemsida att han kommer att bli borta i ungefär sex veckor. Därmed missar han både ligapremiären den 9 september och ytterligare matcher.
– Andrés frånvaro är naturligtvis mycket olycklig för oss. Vi arbetar dock hårt för att hitta en ersättare så fort som möjligt så att vi kan starta säsongen med sex utländska spelare som planerat, säger SCL Tigers sportchef Pascal Müller till klubbens hemsida.

André Petersson var länge aktuell för en förlängning med HV71, som han var med att rädda kvar i SHL via ett lyckat kvalspel, men till slut gick Jönköpingsklubben och Petersson skilda vägar.
Petersson har varit skadeförföljd de senaste åren. Senaste säsongen gjorde han 24 poäng (14 + 19) på 40 av de 52 SHL-matcherna.
Säsongen innan dess blev det bara 29 matcher och 21 poäng.