HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Så säger Stenberg om comeback i Frölunda

Foto: Bildbyrån och Mattias Ek
Foto: Bildbyrån och Mattias Ek
ANNONS

Ivar Stenberg, 18, står inför sin debut i Tre Kronor.

Efter den nyligen avslutade SHL-säsongen valde Frölunda att inte förlänga hans kontrakt. I sommar väntar NHL-draften där han tippas gå väldigt högt.

Och så här säger stortalangen om en fortsättning med Frölunda i SHL.

ANNONS

Den 2 april tog säsongen i Frölunda slut. Luleå blev för svårt i SM-kvartsfinalen.

Efter den besvikelsen stack stortalangen Ivar Stenberg iväg till Nordamerika på lite ledighet.

– Jag var och hälsade på brorsan (Otto) i USA, säger Ivar Stenberg till Hockeynews under Tre Kronors första VM-läger i Husqvarna Garden i Jönköping.

Otto Stenberg spelade NHL-hockey i St Louis innan det också blev slutspel med farmarlaget Springfield.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Skriven av

Mattias Ek är reporter och krönikör för Hockeynews

Mattias var tidigare reporter och krönikör på Expressen mellan 1998 och 2017, först i Malmö sedan i Stockholm från 2001.

Har varit utsänd på tre OS, World Cup, 19 hockey-VM och en väldig massa slutspel och kval. Gick på Journalisthögskolan i Göteborg och började sedan karriären på Kvällsposten.

Bor i Stockholm och har Hovet och Globen som närmaste hemmaplan.

Största hockeyminne Satt i en perfekt vinkel på pressläktaren i Turin 2006 då Nicklas Lidström sköt OS-guldet till Tre Kronor på pass från Foppa och Sudden.

Läs också

ANNONS