Läs mer
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Presenteras av

Leksandsforwarden Michael Lindqvist har missat 15 matcher i rad och har inte spelat sedan den 15 november.
Frågan är om han är tillbaka mot Brynäs på torsdagen.
Välmeriterade högerskytten Michael Lindqvist var en av Leksands större värvningar till den här säsongen då han plockades in från Färjestad.
Men på grund av skada har ”Linkan” inte spelat mer än 15 matcher för dalalaget. Senast han spelade för Leksand var mot HV71 den 15 november.
Leksandstränaren Johan Hedberg skulle gärna räkna in Michael Lindqvist i laguppställningen i mötet med rivalen Brynäs på torsdagen.
– Jag hade fel när jag trodde att han skulle åka till Göteborg senast så nu vågar jag inte säga något. Jag är positiv, men inte överväldigad att han spelar mot Brynäs. Han är uppskriven på dag till dag just nu, vi får se, säger Hedberg till Falu-Kuriren.

Leksand har fått klara sig utan nyckelspelare som Marcus Gidlöf, Max Véronneau, Kalle Östman, Gabriel Fortier, men nu väntar man bara på att få klartecken också för Michael Lindqvist.
– Det är viktigt att vi har folk tillbaka. De som har kommit upp från juniorlaget har gjort det föredömligt. Men det är inte hållbart över en hel säsong att lägga den vikten på deras axlar, säger Johan Hedberg.
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)