HockeyNews
PLUS

Oscar Sundh återvänder till HV71 – i ledarroll: "Betyder mycket"

Publicerad: 31 augusti 2022

FacebookXWhatsApp

Oscar Sundh återvänder till HV71.
Nu som assisterande sportchef och scout.
– HV71 betyder mycket för mig och att komma in i denna miljön igen ger både mig och min familj energi, säger Sundh i ett pressmeddelande.

ANNONS

Under förra året meddelade Oscar Sundh att hans spelarkarriär var över till följd av flera allvarliga hjärnskakningar.

Forwarden hade då bland annat två SM-guld med HV71 och totalt 724 SHL-matcher på sitt cv, där han avslutade med en säsong i Oskarshamn.

ANNONS

Och nu står det alltså klart att Sundh återvänder till HV71, för en roll utanför isen.

Sundhs roll blir att vara assisterande sportchef bredvid Kent Norberg, som en gång i tiden värvade Sundh till Timrå, där han också kommer bedriva scouting och stötta unga spelare.

– Det är jätteroligt att Oscar återvänder till HV71. Han har ett stort HV-hjärta och massor av hockeykompetens och kommer att komplettera ”Nubben” på ett bra sätt. Inledningsvis kommer Oscar att känna sig för och jobba 25% med ambitionen att öka tiden efter jul, säger Johan Lindbom, klubbdirektör i HV71.

50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS