HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Örebro riskerar tungt tapp – Leo Carlsson har ställt in siktet på NHL

(27173) Leo Carlsson
Bildbyrån

Publicerad: 1 augusti 2023

FacebookXWhatsApp
ANNONS
Örebro ser ut att få klara sig utan VM-centern Leo Carlsson, 18, i SHL-starten. Och kanske betydligt längre än så.
Då är han i Anaheim för att försöka spela till sig – en plats i NHL.
– Jag vet att en del tycker att jag inte ska ha för bråttom, men jag känner att jag lika gärna kan försöka, säger Carlsson till Nerikes Allehanda.
ANNONS

Det går undan för stortalangen Leo Carlsson. Han fick sitt stora genombrott förra säsongen i Örebro och var en av de tongivande spelarna i SM-slutspelet. Det ledde till att han slog sig in i Tre Kronors VM-lag där han som 18-åring blev den yngste svenske VM-spelaren genom tiderna. Och målskytt dessutom. På sina första åtta VM-matcher för Sverige stod Örebrospelaren för tre mål och två assist.

Under sommaren har hockeykarriären fortsatt i svindlande fart då han som andra spelare totalt valdes av Anaheim i 2023 års NHL-draft. Det i sin tur gör att Leo Carlsson tänker ta chansen att åka till Anaheims olika läger i hopp om att klara sig igenom gallringarna inför NHL-premiären.

ANNONS

LÄS MERLeo Carlsson självkritisk – men historisk efter VM-debuten i Tre Kronor

Men det gör att Örebro inte kommer att ha med Leo Carlsson i sin SHL-premiär mot Leksand den 14 september. Den närmaste månaden, innan han flyger över till USA, kommer han att träna med Örebro. Sedan väntar rookiecampen som startar den 13 september och därefter eventuellt NHL-campen som inleds den 21 september och pågår inför NHL-premiären i mitten av oktober.

– Jag har tagit det steg för steg hittills, även om det gått fort med SHL och VM, och klarat det. Så jag åker över med målet att ta en plats. Lyckas det inte nu så spelar jag i SHL, i Örebro, säger Carlsson till Nerikes Allehanda.

ANNONS

Om Leo Carlsson inte skulle ta en plats i NHL är det Örebro och SHL som gäller. AHL-spel är inte aktuellt enligt Carlsson.

Örebro får vänta på Leo Carlsson i SHL-starten då han ser ut att missa matcher. Och om det går som han hoppas blir det spel i Anaheim och inte Örebro.

– Jag har inget att förlora på att se var jag står där borta, det är förstås drömmen att spela där så snart som möjligt. Men funkar inte det så spelar jag här i Örebro. Om jag platsar, förstås, säger Carlsson ödmjukt.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Läs också

ANNONS