SHL presenteras i samarbete med ATG Sport
Redan för ett par dagar sedan kunde HockeyNews.se avslöja att det var nära. Nu är den rutinerade SHL-forwarden Johannes Salmonsson klar för nykomlingen Oskarshamn.
– Det känns jättebra med Oskarshamn och det ska bli kul att komma ner och dra igång. Det är lika bra att ta tjuren vid hornen och kanske spela redan mot Rögle imorgon. Jag känner mig bra tränad efter en sommar med personlig tränare i Stockholm och isträning med några NHL-killar. Så om en vecka, till seriepremiären ska jag nog vara i bra matchform.
Salmonsson, som närmast kommer från Timrå, tror att man kan kan skrälla under säsongen.
– Alla experter tippar ju laget sist men ingen har ju mött Oskarshamn och vet inte hur hårt det är att möta dom. Jag pratade med en kompis i Linköping och dom var helt chockade över hur bra Oskarshamn spelade. Jag tror mycket tack vare spelidén att vi kan vara med i racet. Helt ärligt så tror jag att vi kan skrälla i år.
Sportchefen Daniel Stolt är glad över att ha hittat en rutinerad ersättare efter att man skeppade forwarden David Goodwin för två veckor sedan.
– Johannes var en av Timrås bästa forwards föregående säsong. Här kommer vi få stor nytta av Johannes hårda jobb och starka skridskoåkning. Vi får in ytterligare rutin från SHL till truppen och vi räknar med att Johannes kommer bidra både på och vid sidan av isen.
Kontraktet är skrivet över den kommande säsongen.


