Svenskarna: Ottawa: Anders Nilsson (34 räddningar, 92,7 i räddningsprocent).
Det var en underhållande match som Ottawa och Columbus bjöd på, där matchens man utan konkurrens var Anthony Duclair i Ottawa. Den tidigare upphaussade talangen har haft det svårt att få det att stämma i NHL men när Ottawa kunde vinna i förlängningen mot Columbus, efter att de tappat en 3–1-ledning, så var det just Duclair som låg bakom det mesta.
Duclair gjorde matchens första mål, matchens tredje innan han avslutade kvällen med att skjuta segern till Ottawa med ett distinkt direktskott i numerärt överläge.
I Ottawakassen återfanns Anders Nillsson som stod för en ny stabil insats i kassen. 34 av de 37 puckar han fick emot sig motade den svensk burväktaren, något som alltså räckte till att hjälpa sitt lag till seger.
New York Islanders–Buffalo Sabres 3–2 eft. förlängning.
Svenskarna: Buffalo: Victor Olofsson (ett mål och en assist), Rasmus Dahlin (en assist), Linus Ullmark (23 räddningar, 88,5 i räddningsprocent).
Det var en tät tillställning i Nassau Veterans Memorial Coliseum mellan Islanders och Buffalo och precis som i matchen mellan Ottawa och Columbus kom det hela att avgöras i förlängningen.
Islanders hade ledningen två gånger om under matchen, men fick först se Victor Olofsson kvittera till 1–1 för Buffalo innan Jack Eichel gjorde målet som tog det hela till förlängningen sent i den tredje perioden.
I förlängningen snappade Anthony Beauvillier upp en misslyckad passning från just Eichel och fri med Linus Ullmark gjorde han inga misstag och sköt två poäng till Islanders.
I Buffalo gjorde Rasmus Dahlin sin andra match tillbaka från hjärnskakningen och precis som i comebacken mot Nashville stod han för en assistpoäng. Han spelade dessutom drygt 24 minuter vilket var näst flest av alla spelare på isen – bara Victor Olofsson spelade mer.
Calgary Flames–Carolina Hurricanes 0–4 eft. förlängning
Svenskarna: Inga svenska poäng i matchen.
Efter att Vancouverkeepern Jacob Markström nollade Carolina senast, så tog man en gruvlig revansch borta mot formstarka Calgary.
Carolinakeepern James Reimer stoppade 32 skott och stängde igen totalt. Matchens profil var annars Warren Foegele, som två gånger om slog till i boxplay. Väldigt udda och unikt att samma spelare gör två mål i numerärt underläge. Båda Foegeles fullträffar kom i slutet av den tredje perioden och blev matchavgörande då 2–0 blev 4–0.
Förlusten var Calgarys första på åtta matcher och den första sedan laget började coachas av Geoff Ward.
Anaheim Ducks–New York Rangers 4–3 eft. straffar.
Svenskarna: Anaheim: Jakob Silfverberg (ett mål, satte även den avgörande straffen), Hampus Lindholm (ett mål och en assist), Rickard Rakell (tre assist). Rangers: Henrik Lundqvist (39 räddningar, 92.9 i räddningsprocent), Mika Zibanejad (två mål).
Vilken svenskduell det blev i den här matchen. Räknar man in Jakob Silfverbergs avgörande straff så gjordes fem av sju mål av svenskar. Wow. Men det var Rangers med en vrålhet Mika Zibanejad i storform, som under stora delar av matchen hade övertaget. Redan tio sekunder in i matchen gjorde Zibanejad matchens första mål efter att ha tagit tillvara på ett grovt misstag av hemmaförsvaret.
Zibanejad gjorde en läcker dragning och hängde in en backhand. Zibanejad gjorde även 3–2 i inledningen av den tredje perioden. Men Zibanejad skulle stoppas från hjälterollen av en svensk.
Med säsongens första mål kvitterade Anaheimbacken Hampus Lindholm med ett slagskott och tog matchen till förlängning. Matchen gick till straffar där Zibanejad blev målskytt, men där Anaheim till slut gick segrande ur striden. Jakob Silfverberg satte den avgörande straffen och gjorde dessutom ett mål under ordinarie tid.
Vi måste även nämna att Anahiem-svensken RIckard Rakell, som hade tre assist i matchen.
Nashville Predators–Dallas Stars 1–4
Svenskarna: Inga svenska poäng i matchen.
Austin Watson gav Nashville ledningen i början av den första perioden. Sedan tog det roliga slut för hemmalaget. Genom fyra mål inom loppet av tolv minuter så tog Dallas ett gigantiskt grepp om matchen.
Det hjälpte inte att Nashville sköt 38 skott, laget kunde inte hämta sig efter en svag andraperiod. Dallas-keepern Anton Khudobin stod i vägen för allt.
Edmonton Oilers–Toronto Maple Leafs 1–4
Svenskarna: Edmonton: Oscar Klefbom. Toronto: Pierre Engvall (två assist), Dmytro Timashov (en assist).
Torontos danske keeper Frederik Andersen satte stopp för Edmontons superstjärnor och släppte endast in ett mål på 36 skott.
Framåt bidrog svenske forwarden Pierre Engvall med två assist, samt Dmytro Timashov med en framspelning. Så det var svensk touch på Torontos seger.
Torontos stjärnback Tyson Barrie fick lämna matchen i den första perioden efter att ha blockat ett skott.
Tampa Bay Lightning–Washington Capitals 2–5
Svenskarna: Washington: Nicklas Bäckström (ett mål och en assist).
Tampa Bay kunde inte stoppa brutalt formstarka Washington, som tog sin åttonde seger på de nio senaste matcherna. Men det var 1–1-läge inför den tredje perioden. Då trampade Washington på gasen och gick snabbt ifrån till 3–1. Visserligen reducerade Jan Rutta med säsongens första mål, men det här var Washingtons match.
T.J Oshie och Tom Wilson såg till att gästerna kunde vinna med 5–2. Vi noterar även att Nicklas Bäckström gjorde ett mål och en assist.
Tampas stjärnforward Nikita Kucherov fick utgå mitt i den andra perioden efter att ha fått ett slagskott på högerfoten.
Montreal Canadiens–Detroit Red Wings 1–2
Svenskarna: Inga svenska poäng i matchen.
Är det månne en trend vi ser? Detroit Red Wings tog andra raka segern när man slog tillbaka Montreal på bortais med 2–1. Segern kan man till mycket stor del tacka keepern Jonathan Bernier, som var 47 sekunder från att hålla nollan. Trots det stoppade han 42 skott och var den stora matchhjälten för bottenlaget.
Ännu mer positivt för Detroit var att nyckelspelarna Anthony Mantha och Andreas Athanasoiu, båda var tillbaka efter skadeperioder.
Tyler Bertuzzi och Mike Green ordnade en 2–0-ledning för Detroit. Tomas Tatar satte dit Montreals reducering i powerplay.
Florida Panthers–Boston Bruins 2–4
Svenskarna: Inga svenska poäng i matchen.
Bostons och hela ligans målkung och svenskbekantningen, David Patrnak, gjorde mål nummer 27 och 28 för säsongen och bidrog starkt till Bostons första seger på sex matcher när de besegrade Florida på bortais.
Pastrnaks andra fullträff (4–2) kom i slutskedet av matchen.
Om inte förlusten var nog för Florida, så blev även stjärncentern och kaptenen Aleksander Barkov skadad i slutminuterna.
Pittsburgh Penguins–Los Angeles Kings 5–4 eft. straffar.
Svenskarna: Kings: Adrian Kempe (en assist).
Det räckte inte att Kingsmålvakten Jonathan Quick gjorde en sensationell räddning. Det blev Pittsburgh som drog det längsta strået efter straffar.
Quick lär drömma mardrömmar om Bryan Rust, som förutom två mål under ordinarie tid även satte den matchavgörande straffen.
Mycket snack om Jonathan Quick. Men även Pittsburghs keeper Tristan Jarry gjorde det bra och räddade 38 skott.
Segern var Pittsburghs femte på de sex senaste matcherna.
Minnesota Wild–Philadelphia Flyers 4–1
Svenskarna: Minnesota: Jonas Brodin (två assist).
Inför bortamatchen mot Minnesota hyllade Philadelphia sin cancersjuke svensk Oskar Lindblom genom att ha hans matchtröja upphängd i omklädningsrummet.
We fight as a family. 💜 #OskarStrongpic.twitter.com/Uh4Rnv8UYU
— Philadelphia Flyers (@NHLFlyers) December 14, 2019
Annars var Eric Staal matchvinnare med två mål. Staal är nu uppe i 999 NHL-poäng.
Dystert, sett ur svenska ögon, var att forwarden Joel Eriksson Ek, fick utgå skadad i den andra perioden.
St. Louis Blues–Chicago Blackhawks 4–3
Svenskarna: St. Louis: Jacob de la Rose (ett mål). Chicago: Erik Gustafsson (en assist).
Det går blytungt för Chicago just nu. Ingenting går deras väg. Inte ens en 3–0-ledning efter två perioder mot regerande mästarna St. Louis räckte för att få med sig några poäng.
Patrick Kane gjorde 3–0 i början av den tredje perioden, sedan tog det roliga slut för Chicago. Tyler Bozak gjorde två raka mål. Tolv sekunder efter Bozaks andra mål kvitterade svenske forwarden Jacob de la Rose med en mäktig backhand. Svenskens första mål för mästarna var därmed ett faktum.
Med två och en halv minut kvar av den tredje perioden, så fullbordade Justin Faulk tillställningen med ett distinkt handledsskott.
Svenskarna: St. Louis: Jacob de la Rose (ett mål). Chicago: Erik Gustafsson (en assist).
Det går blytungt för Chicago just nu. Ingenting går deras väg. Inte ens en 3–0-ledning efter två perioder mot regerande mästarna St. Louis räckte för att få med sig några poäng.
Patrick Kane gjorde 3–0 i början av den tredje perioden, sedan tog det roliga slut för Chicago. Tyler Bozak gjorde två raka mål. Tolv sekunder efter Bozaks andra mål kvitterade svenske forwarden Jacob de la Rose med en mäktig backhand. Svenskens första mål för mästarna var därmed ett faktum.
Med två och en halv minut kvar av den tredje perioden, så fullbordade Justin Faulk tillställningen med ett distinkt handledsskott.
Arizona Coyotes–New Jersey Devils 1–2
Svenskarna: Devils: Jesper Boqvist (ett mål).
Äntligen något positivt igen för New Jersey. Och en svensk forward var inblandad i den fina segern borta mot topplaget Arizona. Jesper Boqvist gjorde 1–0 tidigt in i den första perioden.
Arizona kvitterade i den andra perioden, med i den tredje perioden var det Kyle Palmieri, som satte det avgörande målet. Segern var New Jerseys första på sju matcher.
Äntligen något positivt igen för New Jersey. Och en svensk forward var inblandad i den fina segern borta mot topplaget Arizona. Jesper Boqvist gjorde 1–0 tidigt in i den första perioden.
Arizona kvitterade i den andra perioden, med i den tredje perioden var det Kyle Palmieri, som satte det avgörande målet. Segern var New Jerseys första på sju matcher.
Det här var New Jerseys andra raka match utan storstjärnan Taylor Hall, som ryktas vara på väg bort från klubben.
San Jose Sharks–Vancouver Canucks 4–2 (slut)
Svenskarna: San Jose: Erik Karlsson (en assist). Vancouver: Jacob Markström (23 räddningar, 92.0 i räddningsprocent).
Sex raka förluster – men mot Vancouver fick San Jose stå som en vinnare igen. Tomas Hertl fick hål på Jacob Markström i mitten av den första perioden. I den tredje akten utökade Timo Meier hemmalagets ledning innan Jake Virtanten reducerade för Vancouver.
Jacob Markström, som höll nollan mot Carolina, fick lämna sitt mål i kvitteringsjakten. Med 81 sekunder kvar av matchen avgjorde Evander Kane matchen. Det hjälpte inte att Bo Horvat reducerade med 29 sekunder kvar.
Sex raka förluster – men mot Vancouver fick San Jose stå som en vinnare igen. Tomas Hertl fick hål på Jacob Markström i mitten av den första perioden. I den tredje akten utökade Timo Meier hemmalagets ledning innan Jake Virtanten reducerade för Vancouver.
Jacob Markström, som höll nollan mot Carolina, fick lämna sitt mål i kvitteringsjakten. Med 81 sekunder kvar av matchen avgjorde Evander Kane matchen. Det hjälpte inte att Bo Horvat reducerade med 29 sekunder kvar.


